Virüs ile mücadelede kahraman şeker pancarı

Virüs ile mücadelede kahraman şeker pancarı

KOÇAK, ‘KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE KOLONYA VE DEZENFEKTANLARIN ANA BİLEŞENİ OLAN ETANOLÜNÜN ÖNEMLİ BİR KISMI ŞEKER PANCARINDAN ÜRETİLMEKTEDİR’Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak KOVİD-19 ile mücadelede şeker pancarının önemli bir rol oynadığını dile getirdi ve  “Pancar hasadının başlamasına kısa bir süre kala iyi bir şeker pancarı fiyatı pancar üreticisinin  endişesini ortadan kaldıracaktır” dedi.
Korona virüste mücadelede önemli bir etken madde olan kolonya ve dezenfektanlarda bulunan etanolünün şeker pancarından üretildiğini belirten Emin Koçak, “Pandemi sürecinde çiftçinin kıymetinin anlaşıldı. Açıklanacak pancar fiyatı ile virüsle mücadelede sağlık çalışanlarımızdan sonra katkısı en fazla olan çiftçilerimizin de endişeleri ortadan kalkacaktır. Bilindiği üzere koronavirüsle mücadelede hayati öneme sahip kolonya ve dezenfektanların ana bileşeni olan etanolünün önemli bir kısmı şeker pancarından sağlanmaktadır. Ülkemizin etanol ihtiyacının yaklaşık %60 -70 arasında bu sektörden sağlandığını belirtmek isterim. Dünya Sağlık Örgütünün koronavirüsü küresel salgın ilan etmesinden bu yana uluslararası pazarlarda etil alkol bulunamıyor. Bu zorlu süreçte eğer eli nasırlı pancar üreticimiz üretmeseydi bugün 2-3 katını ödemeye razı olsak bile maalesef etil alkol bulamayacaktık” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı pancar alım fiyatından umutlu olduklarını dile getiren Koçak, “Beklentimiz pancar alım fiyatının 2020 yılı üretim sezonunda ton başına 400 TL’ye yakın bir rakam olmasıyla birlikte pancar üreticisi piyasaya ezdirilmeyecek inşallah” diye konuştu.
Pandemi sürecin de etil alkol üretiminde önemli bir aktör olan pancara Aksaray’ın fazlasıyla sahip olunduğunu söyleyen Koçak, “Üretimde açıklanacak olan iyi bir fiyat, yıkılmadan üretmeye devam etmemize katkı sağlayacaktır. Bu anlayışla vatandaşlarımız rahat etsin. Çünkü piyasaya arz edeceğimiz etil alkole de ve bunu üretecek ham maddeye de çok şükür sahibiz. Bu konuda ülkemizi hiç kimseye muhtaç etmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı