YENİLENEREK MANEVİ BİR ATMOSFER OLUŞTURULDU

YENİLENEREK MANEVİ BİR ATMOSFER OLUŞTURULDU


 
Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde Aksaray'da yaşamış dönemin ünlü âlimlerinden Şeyh Hamidi Veli, (Somuncu Baba) adına açılan Somuncu Baba Minyatür Müzesi, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’in talimatıyla yeniden tadilat edilerek yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı .


 
Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde Aksaray'da yaşamış dönemin ünlü âlimlerinden Şeyh Hamidi Veli, (Somuncu Baba) adına açılan Somuncu Baba Minyatür Müzesi, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’in talimatıyla yeniden tadilat edilerek yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı.
 
2013 yılından beri hiçbir bakımı yapılmayan Somuncu Baba Minyatür Müzesi, ilk kez tadilata alındı. Asma tavanı, duvar kağıdı, spot ve led ışıklı sistemin yanı sıra yeni ses sistemi değiştirilen minyatür müzede giriş kapıları da değiştirildi. Yapılan tadilat sonucu Somuncu Baba Minyatür Müzesi tam anlamıyla manevi atmosferi içinde barındıran ve ziyaretçilere haz veren bir hale dönüştürüldü.
 
Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, manevi atmosferi ve yeni görüntüsü ile çok büyük beğeni kazanan Somuncu Baba Minyatür Müzesinde inceleme yaptı.
 
Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde yaşamış dönemin ünlü âlimlerindenolan Somuncu Baba’nın Aksaray içinde çok önemli değer olduğunu belirterek “Anadolu’nun manevi mimarlarındandır. Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri başta olmak üzere birçok talebe yetiştirerek Osmanlı Devleti’nin manevi anlamda büyümesinde ve gelişmesinde büyük katkısı olmuş bir Allah dostudur. “Somuncu Baba“ lakâbıdır. İsmi kaynaklarda; Hamid-i Veli, Şeyh Hamidi Veli, Hamidüddün-i Veli, Hamid Hamideddin-i Veli gibi şekillerde geçmektedir.Aksaray’da vefat eden Somuncu Baba, Hacı Bayram-ı Veli’nin kıldırdığı cenaze namazı ile bugünde türbesinin bulunduğu yere defnedilmiştir.
 
Aksaray Belediyemiz tarafından yaptırılan Somuncu Baba minyatür Müzesi’nin manevi atmosfere uygun ve Aksaray’a yakışır hale getirmek için tadilat yaptırdık. Tadilat sonrası mükemmel bir yapıya kavuşan Somuncu baba Minyatür Müzemiz ziyaretçilere Somuncu Baba'nın doğumundan ölümüne kadar olan yaşantısını minyatürlerle manevi atmosferde çok güzel bir şekilde gösteriyor. Somuncu Baba Minyatür Müzemizin bu hale getirilmesinde emeği geçen herkese Teşekkür ediyorum” dedi.
 
Hacı Bayram-ı Veli’nin de hocası olan Somuncu Baba, Hacı Bayram-ı Veli’nin kıldırdığı cenaze namazıyla bugün de türbesinin bulunduğu yere defnedilmiş. Somuncu Baba Minyatür Müzesi, Somuncu Baba'nın doğumundan ölümüne kadar olan yaşantısını anlatıyor.
 
Bu sebeple Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba veya Ekmekçi Koca olarak da tanınmış. Yıldırım Beyazıd, Bursa Ulu Camii’ni yaptırdığında ilk açılış hutbesini Somuncu Baba okumuş. Hacca gidiş yolunda Hacı Bayram-ı Veli’yle tanışmış ve onu dünyaya ve ahrete ait ilimlerle eğiterek yetiştirmiş ve irşad görevi için Ankara’ ya görevlendirmiş. Hactan dönüşte Aksaray’ a yerleşmiş ve burada 1412 yılında vefat etmiş.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı