Yabani bitkiler kadınların elinde sanata dönüşüyor

Yabani bitkiler kadınların elinde sanata dönüşüyor

AKSARAY’DA ÜRETİLEN RENGARENK KAMIŞLAR AVRUPA YOLCUSU

Belçika’da yaşayan gurbetçi bir vatandaşın köyüne yaptığı yatırımla kurduğu tesiste 100 kadın rengarenk boyadıkları yabani bitki, kamış ve dikenleri hediyelik eşya olarak birçok ülkeye ihraç ediyor.
Gurbetçi İbrahim Çal,  köy muhtarı Mustafa Aydoğan ve öğretmeni eşi Ayşe Aydoğan ile ortaklaşa geliştirdiği fikirle 150 dekar alana pampas otu ekti. Yaklaşık 2 milyon liraya kurulan yatırım sayesinde 100 kadına iş imkânı doğarken, renklendirilip süs bitkisi haline getirilen pampas otları da başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere İngiltere, Fransa ve Hollanda’ya süs bitkisi olarak ihraç ediliyor. 
Köydeki dere yataklarından ve hasadı yapılan tarlalardan topladıkları bitkileri getirdikleri fabrikada tek tek temizleyen kadınlar, süs ürünlerini kazanlarda rengarenk boyuyor.  Tunus’tan gelen Ziraat Mühendisi Walid Kochbati’nin desteği ile farklı şekillerde süs haline getirilen süs bitkileri ihraca hazır hale getiriliyor.
‘SÜS BİTKİLERİ DÜNYAYA İHRAÇ EDİLİYOR’
Üretim tesisine ziyarette bulunan Vali Hamza Aydoğdu, süs bitkilerinin dünyaya ihraç edildiğini söyledi. Tesisin  kent için çok önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Vali Aydoğdu, şöyle konuştu: “100 hanımefendi bizim tabiatta gördüğümüzde kamışları, dikenleri burada toplayıp yeniden tasarlayarak sanata dönüştürüyor. Burayı gezdiğimizde şunu görüyoruz, inandığınız ve el birliği yaptığınız zaman her türlü zorluğun üstesinden geliyorsunuz. Burada inanılmaz bir başarı hikâyesi var. İnsanlar burada canla başla çalışıyor. Gördüğünüzde gurur duyuyorsunuz. Aksaray gelişmeye dönüşmeye devam ediyor. Biz de bunları gördüğümüz anda çok mutlu oluyoruz."Gelecek yıl inşallah bunu daha yükselterek, daha profesyonel yaparak ve daha istihdamı artırarak bunu bütün dünyaya yayacağız.”
‘100 KADINA İŞ İMKÂNI DOĞDU’
Ortaya çıkan fikir sayesinde   100 kadına iş imkânı doğduğunu kaydeden Ayşe Aydoğan, “Bu iş 1,5 yıl önce fikir olarak başladı. 5-6 arkadaş günlerce ne yapabileceğimizi düşündük. Yaklaşık 8-10 ay sonra ortaya çıkan fikir ile doğadan rahatlıkla elde edebileceğimiz kamışları değerlendirmeye karar verdik. Önce kamış tohumlarını bulduk daha sonra köyümüzde deneme ekimleri yaptık. Onlardan da güzel verim aldık. Bu kamışlar aynı zamanda Aksaray’ın kanal boylarında yetişen bir bitkidir. Bu bitkiler buradaki çalışkan kadınlarımız sayesinde ilaçlanarak boyama işlemine gönderiliyor, bitkilerimizin aynı zamanda birçok çeşidi de bulunuyor. Köyümüzden çıkan bu bitkiler mart ayından bu yana 5-6 ülkeye ihraç edildi”dedi.
‘KADINLAR İŞİNİ SEVEREK YAPIYOR’
Ayşe öğretmenin teşviki ile bu işe başladığını dile getiren Sultan Çetin, yaptıkları için zahmetli ve sabır gerektirdiğini kaydetti. Toplanan kamışların farklı renklere boyandığını söyleyen Çetin, “ Kamışların boyama, kurutma, paketleme işlemlerini burada yapılıyor. Burada çalışan kadınlar işini severek yapıyor. Herkes elde ettiği gelir ile ihtiyacını karşılıyor, çocuklarını okutuyor. Kadınlar olarak güzel bir işe imza attığımızı düşünüyorum” diye konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı