Yamaç paraşütünün kalbi Aksaray’da atacak

Yamaç paraşütünün kalbi Aksaray’da atacak

HASANDAĞI, YAMAÇ PARAŞÜTÜ BÖLGELERİ ARASINDA İLK ÜÇ İÇERİSİNDE YER ALIYOR

Aksaray’ın yamaç paraşütü sporunda bir merkez olması yönündeki çalışmaların somut adımlarla ilerliyor. Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, bu kapsamda Türk Hava Kurumu (THK) ile bir protokol imzaladıklarını söyledi.
Rektör Şahin, 3 bin 268 metre yüksekliğindeki Hasan Dağı’nın, dünya genelinde, ideal yamaç paraşütü bölgeleri arasında ilk üç içinde olduğunu ve profesyonel bağlamda yapılan uçuş ve atlayışlarla ilgili bir standart sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.
‘SPOR VE SAĞLIK ALANINDA
İHTİSASLAŞAN BİR ÜNİVERSİTEYİZ’
Uzun süredir bu konuyla ilgili gerek yerel gerekse ülke çapında araştırmalar ve değerlendirmeler yaptıklarına dikkat çeken Rektör Şahin, “Anımsanacağı üzere 2019 yılı Ağustos ayında Yamaç Paraşütü Süper Final Test Şampiyonası Aksaray’da yapıldı. Başarıyla tamamlanan organizasyonun ardından bu husustaki çalışmalarımızı hızlandırdık. Biz, aynı zamanda spor ve sağlık alanında ihtisaslaşan bir üniversiteyiz. Bu sorumluluğumuz gereği şehrimizde yeni sportif etkinlikler yapmak, bunlarla alakalı eğitimler düzenlemek, üretime dönük projeler geliştirmek; kısaca şehre yeni bir ufuk ve bakış açısı kazandırmak gibi ödevlerimiz var. Yamaç paraşütünü de bu bağlamda çok önemsiyoruz” dedi.
‘UÇUŞLAR VE ATLAYIŞLAR EMNİYET
KURALLARINA UYGUN GERÇEKLEŞECEK’
Protokol kapsamında Aksaray’ın yamaç paraşütü sporunun hem uygulama hem de eğitim bağlamında bir merkezi olacağının altını çizen Rektör Şahin, “ THK ile bir protokol imzaladık. Uçuşlar ve atlayışlar THK’nın yönergeleri doğrultusunda ve emniyet kuralları çerçevesinde gerçekleşecektir. Aynı zamanda branşa dair eğitim programlarımız da yine kurumun koordinesinde hazırlanacaktır” dedi.
Özellikle ulusal ve uluslararası organizasyonların şehirde düzenlenmeye başlamasıyla birlikte, Aksaray için yeni bir hikâyenin de başlayacağını kaydeden Rektör Yusuf Şahin, “Kısa zaman içinde şehrimizin uygulamadan eğitime, malzemeden branş bilgi ve deneyimine kadar geniş bir alanda, özel olarak tercih edilen ve aranan bir şehir olacağına inanıyoruz. Bu girişim aynı zamanda şehrimize yeni bir spor, organizasyon ve üretim kültürü de kazandıracaktır. Hayırlı olsun” dedi.
Yapılan açıklamanın ardından Rektör Şahin ve THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı, işbirliği protokolünü imzaladı. Şahin, katkıları münasebetiyle Aşcı ve ekibine teşekkür etti. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı