Yarım asırdır büfe işletiyor

Yarım asırdır büfe işletiyor

Aksaray’ın renkli simalarından Yaşar Güçlüsan (70) 50 yıldır büfe işletiyor.

Halk Sağlığı Müdürlüğü karşısında büfe işleten Yaşar Güçlüsan, ”Büfe işine askerlik sonrası başladım ve hala devam ediyorum. Bizim zamanımızda bu iş lüks bir meslekti. Çünkü herkesin gücü yetmezdi. Birçok kişi esnaflığı yapamazdı. Giren müşteriye hitap etmesini bilmezdi. Bu yüzden esnaflık ince bir iş anlayana. Şimdi esnaflar öyle değil. Para zoru ile esnaflık yapıyor” dedi.
Büfenin mülkiyetinin de kendisinin olduğunu belirten Güçlüsan, ”Benim buradan para kazanma derdim yok. Emekli olduğum için boş durmayım, boşluğa düşmeyim diye devam ediyorum aynı zamanda arkadaşlarımla ve dostlarımla burada günlerimi geçiriyorum. Büfe işi yalnız yapılan bir iş, yardımcın varsa rahat olursun. Eskiden vatandaşın alım gücü yoktu ve çeşitte azdı. Şimdi ise vatandaşın alım gücü var ve her şey bol. Fakat eski tadı yok. Vatandaşların cebinde artık kredi kartı var ve ödemeyecekmiş gibi alışveriş yapıyor. Hâlbuki bence bu yanlış. Bugün cebinde 50 lira varsa o kadar ürün alırsın. Kredi olduğu zaman almayacağın ürünü de alıyorlar. Albenisi çok. Hepimiz aile geçindiriyoruz. Bugün bir evin ihtiyacı ömür boyu bitmez. Bu yüzden vatandaşlarımız adımını sağlam atsın. Ben şu anda pos makinesi bile kullanmıyorum. Peşin çalışıyorum. Yıllar önce veresiye defterinden bir dükkân parası kaybettim. 15 yıldır veresiye vermiyorum. Hayırlısı diyorum ve az çok demeden şükrediyorum” dedi.
‘EN BÜYÜK KAZANCIM ÇOCUKLARIM OLDU ‘
Buradan kazandığı para ile 4 çocuğunu okuttuğunu belirten Güçlüsan, ”Biri maliye müşaviri, ikisi mühendis ve biride mühendis yardımcısı oldu. Benim en büyük kazancım çocuklarımı okutmam oldu. Şimdi ben emekli olduğum için erken gelip erken dükkân kapatıyorum. Sabah 5.30’da açıp akşam 6’da dükkân kapıyorum. Daha önceleri sabah gece 3’e kadar çalışırdım. O zamanlar burada hastane vardı. Şimdi ise rutin çalışıyorum” diye konuştu.
‘AKSARAY SÜREKLİ GELİŞİYOR’
Güçlüsan, son olarak şunları kaydetti: “Aksaray çok gelişti şehrimiz zaten zengin bir şehirdi. Bunun nedeni ise gurbetçilerimiz. İkincisi ise vilayet olduktan sonra göç almaya başladı, kültürü ve ekonomisi de değişti. Daha ileriye de gidecek diye düşünüyorum. Birçok bakkal arkadaşım dükkânını kapattı. Buda normal bir durum. Bu büfe olayı artık büyük marketlerin gölgesinde kaldı” Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı