Yarım asırdır makası elinden düşürmedi

Yarım asırdır makası elinden düşürmedi

Her insanın çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan da ustalığa geçişini; yeteneklerini, hedeflerini ve sevgisini vererek icra ettiği bir mesleği vardır. Bununla birlikte mesleki anlamdaki zorluklar yadsınamaz bir gerçektir. Bu zorlukların üstesinden ise ancak mesleğe duyulan aşk gelebilir.

‘Meslek Aşkı’ isimli röportaj şeklinde ilerlediğimiz, siz Egemen Gazetesi okurları için oluşturduğumuz yazı dizisinde bu hafta, gündelik hayatımızda giyinme ihtiyacımızı karşılayan, kumaşların zanaata evrildiği terzilik mesleğini araştırdık.

Aksaray’da yarım asırdır terzilik yapan 64 yaşındaki Yusuf Yeğen, çıraklık, kalfalık ve ustalık yollarından geçerek bu mesleğe ömrünü adadığını aktardı. Yeğen, mesleğinde ki zorluklara rağmen el emeğiyle ekmek parasını kazandığını söyledi.

Terziliğe 12 yaşında çırak olarak adım atan ve ustasının yanında mesleğinin inceliklerini öğrenen Yeğen, askerden geldikten sonra kendi dükkânını açtı. Yeğen, ilerleyen yaşına rağmen erkek takım elbiselerinin çoğunu sanata dönüştürerek mesleğini ilk günkü aşkla yapıyor.

AKSARAYDA YAŞAYAN YUSUF YEĞEN, TERZİCİLİK MESLEĞİNE İLK GÜNKÜ TUTKUYLA BAĞLI

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
ev yemekleri simit cafe flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası