Yaşanılan sorunlar dile getirildi

Yaşanılan sorunlar dile getirildi

GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖR TEMSİLCİLERİ, POLİETİLEN HURDASI İTHALAT YASAĞININ KALDIRILMASINI İSTEDİ

Aksaray ilinde faaliyet gösteren geri dönüşüm sektörü temsilcileri ATSO Başkanı Cüneyt Göktaş’ı makamında ziyaret ederek sektörlerinde yaşadıkları sorunları dile getirdiler.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından plastik atık ithalatı yasağı kapsamına, son olarak tek kullanımlık plastiklerin üretiminde kullanılan Etilen polimer grubundaki plastik ambalaj türü atıkların da dâhil edilmesi, ortalığı karıştırdı. Geri dönüşüm sektörü, polietilen hurdası ithalat yasağının kaldırılmasını istiyor.
1 Ocak 2021 itibariyle karışık hurda plâstik ithalatı, 18 Mayıs 2021 tarihi itibariyle de etilen polimer atık ithalatına yasak getirildi. Ticaret Bakanlığının Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.
Konu hakkında açıklama yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş, yaptığı açıklama da “Sektördeki etilen polimer ithalatının toplam girdiler içerisinde yüzde 50’lık paya sahip olup, plastik geri dönüşüm sektörü ekonomiye önemli katkılar sağlamaktadır. Türkiye'de yapılan plastik hammadde üretiminin, ihtiyacın ancak yüzde 20’ini karşılayabilmektedir. Sektörde çarkların durma noktasına geleceğini, tesislerin mevcut stokları ile üretimi kısa bir süre daha devam ettirebilse dahi bu işletmelerde çalışan personellerin işsizlik tehdidi ile karşı karşıya kalacaktır. Mevcut ithalat yasakları ile sektörün yüzde 80-85 bandında olan kapasite kullanım oranı kaçınılmaz olarak yüzde 30 bandına gerileyecek ve en nihayetinde birçok tesis ya yurt dışına taşınacak ya da kapısına kilit vuracaktır. Plastik hurda ithalatının yasaklanması, geri dönüşüm sektörünü olumsuz etkileyecek, yurt içinde en yoğun olarak işlenen plastik hurdası olan polietilen hurdasının ithalatının yasaklanması yıllardır kamunun teşvikleri ile yapılan yatırımların atıl hale gelmesine neden olacaktır. Her yılbaşında geri dönüşüm firmalarımızın bakanlıktan almış olduğu 1 yıllık atık ithalat belgeleri de bu düzenleme ile geçersiz hale gelmesi sektörü zor durumda bırakmıştır. İthalat yasağı kararının ardından, işletmelerin büyük mağduriyetler yaşayacak ve sektörde çalışanların işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı