Yayla mesaisi başladı

Yayla mesaisi başladı

Türkiye’nin küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığının üretim merkezlerinden birisi haline gelen Aksaray, yaylacı göçebelerle hareketlenmeye başladı.
İç Anadolu Bölgesi’ndeki yaylalarda besi ve üretim için yaklaşık 3 aylık bir mola veren göçerlerin, zorlu ve keyifli mesaisi Hasandağı’nın yayalarında başladı. Bu sene olumsuz hava koşulları nedeniyle geçmiş yıllara göre yayla yaşamına geç başlamak zorunda kalan göçerler, aileleri ve hayvanlarıyla Hasandağı yaylalarına yaklaşık 3 aylığına çadırlarını kurdu.
Hasandağı bölgesine yakın köyde yaşayan çiftçiler ise küçükbaş hayvanlarını Hasan Dağı eteklerinde yaylalarda, göçerlere otlattırıyor. Hayvanlar yaz boyunca yayla da kalıyor. Bu nedenle köyde yaşayan çiftçiler ise göçerler yaylalarda buluşuyor.
‘ZORLU BİR YAŞAM’
Havaların ısınmaya başlamasıyla canlanan doğa ile bütünleşerek yaşayan yaylacı göçerler, elektrik, teknoloji ve sosyal hayattan uzak bir yaşam sürüyor. 
Yaklaşık 2 bin  metre rakımın üzerindeki zengin bitki örtüsü ve akarsu kaynaklarına sahip yaylalarda yaşamlarını sürdüren göçerler, hayvanları serin havada otlatıyor , besliyor ve sağım yapıyor. Zorlu koşullarda otlatmayı sürdüren göçerler koyun , inek ve keçileri tek tek sağarak elde ettikleri sütü bidonlara dolduruyor.
Göçer olarak geçimini sağlayan Ahmet Keskin, yaylalarla bir bütün olduklarını ve doğada yaşamanın insana huzur verdiğini söyledi. Yaylacılığın ailesinden bir miras olduğunu aktaran Keskin, “ Hasandağı bölgesi hayvanlarımız için çok elverişli bir yapıya sahip. Koyunlarımız ve ineklerimizin sağımlarını çadırlarımızın yanında gerçekleştiriyoruz. Elektrikten, internetten tamamen uzağız. Doğayla iç içe bir yaşam sürdürüyoruz” dedi.
Pandemi dolayısıyla şehir yaşamının zor bir hale geldiğini vurgulayan Keskin, şu ifadeleri kullandı; “Doğal ortamda yaylalarda hastalık riski olmadan yaşıyoruz. Şehirde yaşayan vatandaşlar kısıtlamalardan dolayı dışarı çıkamıyorlar. Biz ise yaylalarda hayvanlarımıza bakarak verimli vakit geçiriyoruz. Burada doğallık var şifa var korona yok. Foto-Haber:Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı