Yazarlık kampına İlber Ortay’lı konuk oldu

Yazarlık kampına İlber Ortay’lı konuk oldu

Aksaray Valiliği ile Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği, "Aksaray Yunus Emre Yazarlık Kampı"nın ikinci gününe Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile tarihçi yazar İlber Ortaylı katıldı.
Güzelyurt ilçesi Yaprakhisar Kamp Alanını ziyaret eden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, burada yaptığı konuşmada, bu etkinlikte üretmek için hayal etmenin ana tema olarak işlendiğini söyledi. Üretilen en kıymetli şeyin ise her zaman bilgi olduğunu anlatan Tunç, şöyle konuştu: "Bilgiyi temel alan ve bilgi esaslı üretimler ahlakla birleştiğinde insanlara fayda sağlamıştır. Ahlaka dayanan bir üretim mahlûka da faydalı olmuştur. Her türlü tarımsal ve gıda üretimini bu çerçevede ele almamız gerekiyor. Fıtrata uygun üretmek konusunda sahip olduğumuz inanç ve geçmiş mirasımız bize rehberlik etmektedir. Mevzuat çalışmalarımızda da buna dikkat etmek zorundayız. Pandemi hala dünyamızda gündemin ilk sıralarını işgal etmektedir. Dünyada bu pandemiden en fazla etkilenen sektör tarım ve gıda oldu. Ancak Türkiye olarak bu süreci devlet ve vatandaş iş birliğiyle başarıyla yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz. Türkiye coğrafi konumu açısından büyük bir avantaja ve dünyada nadir biyoçeşitliliğe sahip ülkelerden birisidir. Bütün Avrupa’nın biyoçeşitliliğinden daha fazladır.”dedi.
Kampa katılan tarihçi yazar İlber Ortaylı ise arkeolojik kazıları, gezileri ve tarih eğitiminin yazarlık için çok önemli olduğunu söyledi. Yazabilmek için ortam değişmesi gerektiğini ve yeni olan dünyayı tanımak gerektiğini aktaran Ortaylı, şunları kaydetti: "Yazarlık için bu gibi kamplar çok faydalı bir girişim. Bunların sayılarının artırarak devam edilmesi ve yayılması gerekir. Türkçeyi herkes kendi öğrenecek ve geliştirecek. Bizim millet lügat çevirmeyi de bilmiyor. Yazarlık için gezmek çok önemli, gezeceksiniz. Görmek, bir şeyi karşılaştırmak bile insanı çok açar. Bu yapılması gereken bir şey. Türkiye bunu yapmamış."diye konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı