Yeniden ‘YEŞİL AKSARAY’

Yeniden ‘YEŞİL  AKSARAY’

ANADOLU’NUN BOZKIRI AKSARAY YEŞİLLENMEYE BAŞLADI 

Tuz gölü havzasında en az yağış alan iller arasındaki Aksaray’ın dağları yeşillenmeye başladı. Orman İşletme Müdürü Abidder Yurtman Gazeteniz Egemen’e yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile ilgili bilgiler vererek ağaçlandırma sahalarını gezdirdi.
Nevşehir yolu etrafındaki ağaçlandırma sahasında son 15 yılda dikilen ağaçları havadan dron ile görüntüleyerek bölgenin bozkırdan yeşil ve nefes alınan bir bölgeye dönüştüğünü net bir şekilde gözlemledik. Özellikle Ekecik dağı etrafındaki ağaçlandırma çalışmaları artık Aksaray’da bir orman olgusu oluşturacak kadar etkili olmuş.
Yeşil bir Aksaray için çalışmaların tüm hızla sürdürüldüğünü ifade eden Aksaray Orman İşletme Müdürü Abidder Yurtman, 2020 yılı ağaçlandırma hedefleri ile ilgili bilgiler aktardı. Yurtman “Aksaray ili olarak 780 bin hektarlık bir alana sahibiz.  Biz bu alanın yaklaşık yüzde 1,5 ormanlık olan. yani 12 -13 bin hektar alanı ormanlık alandır. Yaptığımız çalışmalarla bu alanı 12 binden 24 bine çıkardık.” dedi.
36 MİLYONDAN FAZLA FİDAN DİKİLDİ
Yurtman, “İşletme müdürlüğü olarak 2002 yılından bu yana bu ormanlık alanlara toplamda 20 bölgede 36 milyonun üzerinde bir fidan dikimi yapıldı. Yapılan bu fidanların yüzde 80’i arazide büyümesini sürdürüyor. Başarı oranımız oldukça iyi durumda. Ortaköy ve Sarıyahşi ilçelerindeki başarımız daha yüksek. Çünkü oradaki toprakta tuzluluk oranı daha az ve daha fazla yağış alıyor. Aksaray merkezi yakan sahalarda tuz gölü havzasında olduğumuz için ilçelere oranla daha düşük” dedi.
İhtiyaç duyulan yağışların yetersiz olduğun ve yaz aylarında özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yağışın yok denecek kadar az olduğunu belirten Yurtman, “Bu nedenler bizim başarı oranımızı olumsuz etkiliyor. Ama biz buna rağmen yöreye uygun olan ağaçlandırmaya gayret ediyoruz. Bunlar ise mavi selvi, kara selvi, iğde, akasya, kızılçam ile tuz çalısı ile bölgelerimizi yeşillendirmeye çalışıyoruz. Ağaçlandırma sahalarımızda başarılı olduğumuza inanıyorum. Eski ağaçlandırma sahalarımızın bu yıl içinde eksik kalan yerlerini tamamlayacağız” dedi.
Bu yıl 450 bin fidanı bu yörenin köylüleri ile beraber dikeceklerini ifade eden Yurtman, “Bu fidanlar yöre insanlarına geçim kaynağı olacak. Biz fidan başına dikimde 30 kuruş veriyoruz. Toplamda ise 135 bin lira köylülere vereceğiz. Bunun yanında yaz aylarındaki su kaybını önlemek içinde çapa ve ot alma işlemini de köylülerle beraber yapıyoruz. Yıllık 500 bin lira fidan dikimi ve çapalamasından köylülerimiz ek gelir elde ediyor. Bunun yanında meşe kesiminden de köylülerimiz gelir elde ediyor” dedi.
Tıbbı aromatik bitkilerle bitki ormanı ve gıda ve bal ormanları ile köylülerimizin gelirlerini artırmak için çalışmalarda yaptıklarını belirten Yurtman, “Bal ormanlarımızı ile arıcılarımıza, lavanta, akasya ile alıç gibi türlerle biz buraları ağaçlandırdık. 2 tane Hasandağın da bir tanede koçaş bölgesinde olmak üzere 3 tane bal ormanız var. En zengin bölgemiz Helvadere ile Kargın bölgemizde doğal olarak alıç ve yapan eriği gibi türler oldukça yoğun” dedi.
İncesu köyünde yaklaşık 400 hektar bir alanda ağaçlandırma sahasının olduğunu belirten Yurtman, “Bizden önceki arkadaşlarımızın kurduğu bir saha. Bu bölgede hiçbir tane ağacın olmadığı bölgeye 2005 yılında başlanmış. Yaklaşık bölgeye 1 milyon fidan diktik. O bölgede ağaçlarını büyümesi ile bizim nasıl işler başardığımız orada ora da görebilirler. Tür olarak ise badem, kızılçam, sedir, karaçam, mavi selvi gibi türlerle ağaçlandırdık. Özellikle diktiğimiz bademlerden köy halkı da istifade etmeye başladı. Kendimde oraya badem koparıp yedim. İnşallah bu şekilde ormana bağımlılığın biraz daha artırmayı hedefliyoruz”. Foto:  Ali FURAT/ Haber:  Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı