Yer altı şehirleri turistleri tarihi yolculuğa çıkartıyor

Yer altı şehirleri turistleri tarihi yolculuğa çıkartıyor

Aksaray, Kapadokya bölgesinde en fazla yeraltı şehrine sahip olması ile dikkat çekiyor

Aksaray'ın Gülağaç ilçesi Saratlı beldesinde yer alan  Kırkgöz ile Aziz Mercurius yer altı  şehirleri, Kapadokya bölgesine gelen yerli ve yabancı turistlerin son yıllardaki gözdesi oldu. Kapadokya bölgesinde Hristiyanlığın yasak olduğu milattan sonra 250'li yıllarda sığınak olarak kullanılan yer altı şehirlerinde, 2011'de başlanan kazı çalışmaları, 2016'da üç katının temizlenmesiyle sona erdi.

Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, yer altı şehirleri hakkında Egemen gazetesine açıklamalarda bulundu. Saratlı yer altı şehirlerinin son yıllarda turizm alanında bölgenin parlayan yıldızı haline geldiğini belirten Doğan, “Kentte çok ziyaret edilen mekânlar arasında Saratlı beldemizde bulunan yer altı şehirlerimiz yer alıyor. Bunlardan Kırkgöz yer altı şehri, 4 yıldır turizme hizmet veriyor. Aziz Mercurius yer altı şehrini ise son dönemlerde turist gruplar ve acenteler tarafından çokça tercih ediliyor. Gezilmesi kolay, içinde bir kilise ile bir toplu mezar yer alıyor. Aynı zamanda Aziz Mercurius yer altı şehri, Kapadokya bölgesinde yer alan en güvenli yeraltı şehirlerindendir. Çünkü birçok noktada oda geçişleri ile hollerde sürgü taşları ile bezenmiş olması güvenlik önlemleriyle dikkat çekmektedir. Bunun haricinde erzak depoları, su kuyuları,  havalandırma sistemleri ve gizli geçit noktalarıyla gerçekten güzel bir yer altı şehri” dedi.

‘TURLARIN ORTAK NOKTASI’
Aziz Mercurius yer altı şehrinin tamamının ziyarete açılmadığını dile getiren Doğan, “ Aziz Mercurius yer altı şehri kendi içerisinde çok büyük bir alanı kapsıyor. Yer altı şehrinin önemli olan yerlerini ziyarete açtık. Uzmanlar, Aziz Mercurius yer altı şehri ile Kırkgöz yer altı şehri arasında bağlantının olabileceğini söylüyor. İki yer altı şehri de aynı belde içerisinde bulunuyor. Bu iki yeraltı şehirlerimizin dışında ilimizde Gaziemir ile Manastır Vadisi’ndeki yer altı şehrimiz ile toplamda 5 yer altı şehrimiz var. Aksaray Kapadokya bölgesinde en fazla yeraltı şehrine sahip olan şehir olarak dikkat çekiyor. Yer altı şehirleri; Nevşehir, Aksaray, Konya, Antalya hattındaki turların uğrak yeri haline geldi. 2019 yılında Saratlı beldesinde 200 bin kişiyi ağırladık. 2021 yılında normalleşme ile bölgede ciddi bir hareketlilik var” dedi.

EL EMEĞİ GÖZ NURU BEBEKLER
Bölgedeki kadınların geçim kaynaklarını artırmak için halk eğitim tarafından kurslar açıldığını da kaydeden Doğan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Halk eğitim merkezindeki hocalarımızın gözetiminde Saratlı’da kadınlarımız, çok güzel el emeği göz nuru bebekler ile yün çorap, kazak gibi ürünleri yeraltı şehirlerinde satarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.” Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı