Yerin altındaki tarih

Yerin altındaki tarih

SARATLI YER ALTI ŞEHİRLERİ ZİYARETÇİLERİNİ CEZBEDİYOR

Aksaray'ın Gülağaç ilçesi Saratlı beldesinde yer alan Kırkgöz yer altı şehri ile Aziz Mercurius yer altı şehri ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkartıyor.  Yılın ilk 7 ayında yaklaşık 30 bin turistin yeraltı şehirlerini ziyaret ettiği biliniyor.
7 katlı olduğu tahmin edilen ve benzerlerinden farklı olarak içerisinde kilise ve 37 mezar barındıran Aziz Mercurius yer altı şehrinin 250'li yıllarda yapıldığı belirtiliyor. 
Sürgü taşları, su kuyuları, tandırları, ocakları, mutfakları, ambar damları ve tuvalet gibi 40 yaşamsal odaları ile toplu mezarları, su kuyuları, güvercinlikleri, ocakları, kilerleri ve ambar damları ile dikkat çeken Aziz Mercuris yer altı şehri ile ilgili bilgiler veren Saratlı Beldesi Belediye Başkanı Zeki Türker; “Yer altı şehrinde mutfak, içme suyu kuyusu, mezarlar, kilise gibi yaşamsal odalar var. Yer altı şehrinin içerisinde 37 bebek mezarı bulunuyor. Bunlar turistlerin çok ilgisini çekiyor. Döneminde bir çok kişi bu yer altı şehrinden çıkmadan 6 ay yaşayabiliyormuş. Yer altı şehrimiz 40 gündür yoğun turist ağırlıyor. Günde yaklaşık bin 100- bin 200 kişi ziyaret ediyor. Genellikle Rusya ve Ukrayna'dan misafirlerimiz geliyor. Kovid-19 öncesi Orta Doğu ülkelerinden çok turist geliyordu ancak bu dönem biraz azaldı. Avrupa ülkelerinden de epey turist geliyor. Buraya gelen misafirlerimiz tarihi yerinde öğrenecekler. Tüm vatandaşları burayı gezmeye davet ediyorum." dedi.
Bölgede bulunan diğer yer altı şehri Kırk göz’ün de bu yer altı şehri ile benzer özelliklere sahip olduğunu ifade eden Türker; “Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri'nin üç katı temizlenerek 2001 yılında turizme kazandırıldı. Tuvalet, banyo, kiler ve toplam 40 odası bulunan yeraltı şehrinin Kapadokya Bölgesindeki benzerlerinden farklı olarak bir havalandırma sistemi bulunmaktadır. Yeraltı şehrinin 7 katlı olduğu tahmin ediliyor.İçten sürgülü, dışarıdan gelenlerin anlayamayacakları şekilde yontulmuş değirmen taşlarından yapılmış emniyet kapılarıyla Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri, Kapadokya'ya gelen turistlerin her geçen gün daha fazla ilgisini çekiyor” dedi. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı