Yerli üretim şart!

Yerli üretim şart!

SAAT SEKTÖRÜNDE ÇİN’DEN KURTULMAK İÇİN 

Aksaraylı saat ustası İsmail Koçpınar, saat sektöründe Çin’e bağımlı olmamak için kendi saatimizi yerli ve milli olarak üretip, artık yurt dışından ithal etmememiz gerektiğini belirtti.
Koçpınar, ”Saat sektöründe Çin’e bağımlıyız. Saatlerin yüzde 80’i Çin’den geldiği için insanların büyük bir bölümü Çin malı saat kullanıyor. İnşallah bundan sonra Çin’den saat gelimi duracak. Bundan sonra da insanlar yeni bir arayış içine girecek. Belki birkaç girişimci ‘yeter artık’ der ve birkaç model saat, marka çıkarabilirler. Çünkü ülkemizde teknoloji çok gelişti makineleşme çok iyi durumda. Ben sürekli takip ediyorum. Yeni makineleri yerli firmalarımız üretmeye başladı. Bir enjeksiyon makinesi ile birkaç kalıp yaptırılıp bir ürün üretilebilir. Bu iş için birilerinin elini taşın altına koyması gerekiyor” dedi.
“Çin’de şimdi bir virüs olayı oldu artık saat satmayalım mı diyeceğiz, elbette hayır” diyen Koçpınar, ”Bir önce kendimizi toparlayıp üretime başlamamız lazım. Tabi saatte başta İsviçre olmak üzere Almanya, Amerika, Kore gibi ülkelerin kendi saatleri var. Bizimde bu ülkelerden kalır yanımız yok. En kısa sürede bir kaç girişimci ile bu işi yapabiliriz” şeklinde konuştu.
‘ÇİN’DE YAPILAN SAATLERİN
GÖRÜNTÜLERİ GÜZEL AMA KALİTESİZ’
Çin’de işçiliğin ucuz olduğu için tüm fabrikaların Çin’e taşındığını belirten Koçpınar, “Benim bildiğim birkaç İsviçre saati Çin’de üretiliyor. Çin’de yapılan saatlerin görüntüleri çok güzel ama koluna taktığın zaman kısa zamanda darmaduman olabiliyor. Onun için paralarımız boşa gidiyor. Ülkemize 10 doların altında giren saatlerin yarısı daha satılmadan bozuluyor. Yarısı da satıldıktan 10 gün sonra bozuluyor. 10 doların altındaki saatleri insanlar pazarlardan ve ucuzluklardan alıyorlar ve geride iadesi olmayınca bu tarz binlerce saat çöpe gidiyor. Ülkemizin parasının gitmemesi için hangi ülke olursa olsun 10 doların altında saatlerin ülkemize girmemesi lazım. Çünkü paramız boşa gidiyor” dedi.
Ülkemizde önemli saat ihraç eden insanlar olduğunu belirten Koçpınar, “Bu insanlar yerli ve milli saat üretebilirler. Çok zor bir olay değil. Oradan getirdiği 1-2 aylık saatin parasına makineleşmeye geçip bir yerden üretime geçmemiz lazım. Saat için yılda milyonlarca dolar başta Çin olmak üzere paramız yurt dışına gidiyor. Bu paranın birçoğu da kalitesiz ürün yüzünden boşa gidiyor“ diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı