Yeşeren meralar gideri azaltacak

Yeşeren meralar gideri azaltacak

BAHAR YAĞMURYARI İLE BİRLİKTE MERALAR YEŞERDİ ÜRETİCİLERİN KESESİ RAHATLADI

Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden biri haline gelen Aksaray’da üreticiler havaların ısınmasıyla birlikte hayvanlarını meraya çıkarmaya başladı.
Kurak ve az yağışlı geçen bir kışın ardından bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte yeşeren meralarda hayvanlarını otlatan üreticiler, yem maliyetlerinin yükünden kurtulmayı istiyor.
Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, havaların ısınmasıyla birlikte hayvanların meralara çıktığını belirterek, “Küçükbaş hayvancılık için mera olmazsa olmazdır. Mera girdi fiyatlarının azaltılması ve üreticinin rahat bir nefes alması konusunda çok önemlidir. Türkiye’de et sorunu değil ot sorunu vardır. Ot ise meradan elde edilir. Bu sene bahar yağmurlarının gecikmesinden dolayı meralarımız biraz geç yeşerdi. Bu senenin ilerleyen dönemlerinde ot noktasında ciddi sıkıntılar çekileceği düşünülüyor. Meraların ıslah edilmesi ve hayvancılığın hizmetine sunulması bizim için çok önemli bir konu olarak yer alıyor. Bunun içinde Tarım İl Müdürlüğü ve Aksaray Valiliği bünyesinde de çeşitli girişimler var. Üreticilerimiz merayı ne kadar çok kullanabilirse o kadar az girdi maliyeti oluyor” şeklinde konuştu.
‘YEM FİYATLARI
 REKOR KIRIYOR’
Yem fabrikalarının her hafta yeme 3 ile 5 TL arasında zam uyguladığına da değinen Aktürk, “Yem üreticimiz için çok kıymetlidir. Daha kaliteli daha organik et ve süt ürünleri tüketmek için kaliteli yem tüketmek gerekiyor. Yem fiyatlarının artması sonucu üretici için mera çok daha önemli bir hale geldi. Büyükbaş hayvancılık üreticileri için girdi fiyatları çok daha sıkıntılı. Onlar yılın 12 ayı yem yediriyorlar. Küçükbaş hayvancılıkta ise yılın 6-7 ayı meralarda geçiyor. Bu yüzden küçükbaş hayvancılıkta maddi boyutlar daha düşük ilerliyor. Meralarımızı daha bilinçli daha doğru kullanmak zorundayız” dedi.
Meralara çıkmadan önce hayvanların sağlık şartlarının yerinde olması gerektiğini vurgulayan Aktürk, “Hayvanların aşılanmalarının, haplanmalarının doğru zamanlarda yapılması gerekiyor. Enterotoksemiye (Çelerme) karşı aşılarının uygulanması gerekiyor. İç ve dış parazit ilaçlamalarının yapılması muhakkak lazım. Sabahları hayvanları meraya göndermeden kuru saman ve kuru otlarla bağışıklığı desteklenmelidir. Küçükbaş hayvanlar merada yeni gıda ile tanıştığı için buna karşı reaksiyon göstererek çelermeden dolayı ölebiliyor. Baharla birlikte meralarımız yeşeriyor bu sayede üreticilerimiz rahat bir nefes alıyor” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı