Yeşil alan miktarı 2 kat arttı

Yeşil alan miktarı 2 kat arttı

KAMPÜSTE, 72 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE YEŞİL ALAN VAR

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, son beş yıl içinde kampüsteki yeşil alan miktarının ve ağaç sayısının iki kat arttığını söyledi.
Dünya Çevre Günü münasebetiyle bir açıklama yapan Prof. Şahin, Mayıs ayı verilerine göre kampüsteki  çim ve ağaçlandırma sahaları dâhil toplam yeşil alanın 510 bin metrekareye ulaştığını, bunun yaklaşık 72 futbol sahasına eşdeğer olduğunu, miktarın yarısının da son beş yıl içinde oluşturulduğunu vurguladı. Yıl içinde yapılacak olan yeni yürüyüş yolları, bina çevresi düzenlemeleri ve park-bahçe çalışmaları ile yeşil alanın biraz daha artacağını belirten ASÜ Rektörü, hedeflerinin her yıl anlamlı bir büyüme elde etmek olduğuna dikkat çekti. Kampüsteki toprak yapısının bitki yetiştirmeye uygun olmadığını, ancak buna rağmen ağaçlandırma çalışmalarında ciddi bir mesafe kat ettiklerini söyleyen Şahin, şöyle devam etti: “Beş yıl içinde yaklaşık 36 futbol sahası büyüklüğünde yeni yeşil alan oluşturduk. Yeşil alanlarımızda toplam 35 bin 500 civarında ağaç bulunmaktadır. Bu yıl iğde, ılgın, ligustrum, akasya, dut ve diğer meyve türlerinde yaklaşık bin 500 fidan daha toprakla buluşturuldu ve buluşturuluyor.” Ağaçlandırma çalışmalarını samimi bir şekilde sahiplendiklerini ve kampüsteki yeşil dokunun giderek daha belirgin bir hale gelmeye başladığını ifade eden Rektör Şahin, “Bu çalışmaları tek başına yeterli görmüyoruz. Çevre çalışmaları bir bütün olarak düşünülmeli. Enerjinin verimli kullanımı, zehirli gaz salınımının düşürülmesi, sıfır atık uygulamaları, konuya dair eğitim düzeyinin arttırılması… Tüm bu alanlarda gerçekleştirdiğimiz bütüncül çalışmaların ardından Üniversitemiz, 2019 yılı sonunda GreenMetric tarafından gerçekleştirilen değerlendirmelerde, Türkiye’nin en çevreci üniversiteleri sıralamasında dördüncü basamakta yer aldı. Çevre duyarlılığı ile çalışmayı sürdüreceğiz” dedi. 
 
Rektör Prof. Şahin, kampüsün ağaçlandırılmasında kullanılan fidanların bir kısmının ASÜ serasında üretildiğini de anımsattı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı