Yeşile adanmış bir ömür

Yeşile adanmış bir ömür

78 YAŞINDAKİ RAHİM DEMİRBAŞ 21 YIL ÖNCE BAŞLADIĞI AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARIYLA 32 BİN FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU  

Ereğlili emekli öğretmen Rahim Demirbaş Aksaray Üniversitesi’nde katıldığı konferansta ormanla ilgili çalışmalarını anlattı.
21 yıl önce başladığı ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 32 bin fidanı toprakla buluşturarak orman oluşturan Demirbaş; öğrencilere de fidan dikmeleri tavsiyesinde bulundu.
Demirbaş; “Sadece Türkiye’nin değil dünyanın ormana ihtiyacı var. Ağaçlar sevgiyle büyür. Ben ağaç dikerek mesut oluyorum” dedi.
Kimsenin bu hayaline inanmadığını, ancak hiçbir engelin kendisini bu yoldan alı koymadığını söyleyen Demirbaş; “Görüyorsunuz işte ormanlar yanıyor, yakılıyor ve yağmalanıyor. Ben bir gariban ne yapabilir demedim ve 29 Ekim 1998’de köyüme ilk fidanları diktim. Büyük bir orman oluşturma arzum vardı. Kimse bu hayalime inanmadı. Ama ben bu yoldan vazgeçmedim. Bugün o fidanlar 15-16 metre oldu. Orman diker sırtını dönersen olmaz. O fidanlara bakacaksın, sulayacaksın” dedi.
Ormansız bir ülkenin ülke olamayacağını vurgulayan Demirbaş sözlerini şöyle noktaladı; “Alemlere Rahmet olan efendimiz Muhammed (SAV) ‘Kıyâmet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fide bulunsa, kıyâmet kopmadan onu dikebilirse bunu hemen yapsın!’ buyurmuştur.
Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet ‘Ormanımda bir dalı kesenin başını keserim’ diyerek ecdadımızın ormana verdiği önemini belirtmiştir.
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ‘Ormansız bir yurt, vatan değildir’ sözleri ile ağaçlandırmanın önemine dikkat çekmiştir. İşte biz böyle bin nesiliz. Bu nasihatlere kulak vermeliyiz” Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı