Yonca üretiminde Türkiye ikincisiyiz

Yonca üretiminde  Türkiye ikincisiyiz

Aksaray'da yaklaşık 200 bin dönüm alanda üretimi yapılan yem bitkisi yonca, yarış atları ve hayvanların temel besin maddesi olması nedeniyle 80 ilden yoğun talep görüyor. 2020 TÜİK rakamlarına göre 1 milyon 551 ton yonca üretimi ile Aksaray’ın yoncası Türkiye ikincisi oldu.
Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, “Bitkilerin kraliçesi yonca hasadının ilk biçimine başladık. Şehrimizde yılda 4 ile 5 kez yonca biçimi yapılıyor. Yonca üretiminde ise 2020 TÜİK rakamlarına göre 1 milyon 551 ton yonca üreterek Türkiye ikincisi olduk. Tuz gölü havzasında bulunduğumuz için yoncamız hem protein ve enerji bakımından çok zengin olup; protein değeri ise 19 ile 22 arasında bulunuyor. Bu yıl üretimimiz çok iyi durumda ve 200 bin dekar alanda üretim yapıyoruz ve iç piyasaya yetecek kadar yoncamız var. Tüm üreticileri şehrimize bekliyoruz” dedi.
2021 yılı sezonda ise 1,5 milyon tonun üzerinde yonca üretimi bekliyoruz diyen Saklav şunları söyledi “Ortalama 200 bin dekar alanda üretim yapıyoruz. Ekiplerimiz şu anda sahada denetim yaparak teknik destek veriyor. Yoncamızın enerji ve protein değeri çok yüksek olduğu için yarış atları ile yurt içindeki 80 şehre gönderiyoruz. Bu sezon üretimimiz ve verimimiz çok iyi durumda. Bu yıl yine inşallah 5 biçim ile ortalama 1,5 milyon tonun üzerinde üretim yapacağız. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı olarak yonca üreticilerine dekarda 90 TL destek veriyoruz. Bu desteklerle üretimi daha da arttırmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz 1,5 milyon ton üretimi 2021 yılında 2 milyon tona çıkartabilmek. Burada yaş yonca 1,5 milyon ton kuru ot olarak ise 400 ile 450 tona denk gelmektedir. İlk biçimde verim ve kalite çok güzel, yonca üretiminde ise Türkiye ikincisiyiz amacımız ise Türkiye birincisi olmak. Yonca üretiminde zaten markayız birde 1’inci olursak verimimiz daha da artacak.”
BULUNMAZ BİR
TİCARET KAYNAĞI
Yenikent Beldesinde 15 yıldır çiftçilik yapan Aydemir Ölmez ise , “Yonca, Aksaray ve Beldemiz için bulunmaz bir ticaret kaynağı. Bu ürettiğimiz yoncayı iç piyasada her yere gönderiyoruz. Bu yıl hava sıcakları dolayısı ile biraz erken yetişti. Birinci biçim olmasına rağmen, verimimiz çok iyi durumda. Bu yoncaya tüm Türkiye’deki çiftliklerden talep var. Bu sezon iç piyasaya yetecek kadar yoncamız var. Şehrimizde yoncamızın protein değeri ortalama 18 ile 20 değerinde geliyor. Beldemizin nüfusu 5 bin kişiyi geçti ve tüm belde bu isten geçimini sağlıyor. Bu sezonda verim ile kalitesi de oldukça iyi durumda. Bu yoncadan yıllık ortalama Aksaray’a 300 milyon lira gelir elde ediyoruz.”diye konuştu. Foto-Haber : Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı