Yumurta fiyatları yarı yarıya düştü

Yumurta fiyatları yarı yarıya düştü


Irak hükümetinin getirdiği ithalat yasağı yüzünden Mayıs ayı başından beri Irak’a yumurta ihracat edemeyen, yumurtayı iç pazarda maliyetinin yarısına satmak zorunda kalan yumurtacılar, fiyatların dibe vurduğunu ve yumurtanın toptan bazda 5 liraya kadar düştüğünü aktardı.
Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın konuyla daha yakından ilgilenmesini bekleyen sektör Irak hükümetinin bir an önce uyarılmasını talep ediyor.
Konuyla ilgili bilgiler veren  yumurta üreticisi Mustafa Tekeli, “İhracatın durmasıyla iç piyasada oluşan fazlalık arz-talep dengesine göre oluşan yumurta fiyatının hızla düşmesine sebep oldu. Üretici şu anda yumurtasını maliyetinin ancak yarısına satabiliyor, maliyeti adette 35-36 kuruş olan yumurta 16-17 kuruşa satılıyor. Üretici yumurta başına günde 20 kuruş zarar ediyor, bu günde 100 bin yumurta üreten bir işletmenin aylık 600 bin TL zarar etmesi demektir. Üzülerek söylüyoruz ki sektörde iflaslar başladı, bu sürecin uzun sürmesi halinde iflaslar artacak ve yumurta üretimini sürdürebilmek imkânsız hale gelecek” dedi.
Fiyatların şu anda en dipte olduğunu ifade eden Tekeli ,”İşletme olarak günlük 40 bin yumurta üretirken, şu anda bu rakamı 20 bine düşürdük.45 gün önce biz toptan 10 ile 11 liraya verirken, şuanda yumurtanın kolisini şu anda 5 liraya veriyoruz. Market ile bakkallarda yumurta. 7 liradan satılıyor. Yumurta fiyatları şu anda en dibi göndü.”diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı