Yumurta üreticileri tavuk kapasitesini düşürüyor

Yumurta üreticileri tavuk kapasitesini düşürüyor

Üreticiler, yumurta fiyatlarında referans bir fiyatın olmasını veya taban-tavan fiyatın belirlenmesini istiyor

Aksaray'da 40 yıllık yumurta üreticisi olan Mustafa Tekeli, 40 bin tavuk kapasitesine sahip işletmesinin küçülmeye gittiğini ve 8 bin tavuk kapasiteye düştüğünü söyledi. Tekeli, “Yumurta fiyatlarındaki belirsizlik bir an önce son bulmalı. Devletimizden referans fiyat vermesi, tavan veya taban fiyat oluşturulmasını talep ediyoruz” dedi.
Yumurta fiyatlarının sık sık gündeme gelen bir konu olduğunu ifade eden Tekeli, “Yumurtanın maliyetine baktığımız zaman, fiyatının o kadarda yüksek olmadığı görüyoruz. Yumurta ile yem fiyatlarını karşılaştırdığımızda son 1 yılda aynı seviyede artış olmadığını görüyoruz. Mısır 1 yıl önce bin 400 TL civarında iken 2 bin 550 TL’ye, soya küspesi ise 390 dolardan 570 dolar civarına yükseldi. Bizce yumurta fiyatları yem fiyatları ile orantılı olmalı. Tabii ki amacımız yumurtanın fiyatlarının daha fazla yükselmemesi ve tüketicilerinin yumurtayı uygun fiyata alarak daha fazla tüketmesi fakat biz üreticilerde hammaddeyi yani yemi biraz daha ucuza almak istiyoruz. Bunun için Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) desteğini bekliyoruz. TMO bize mısırı ucuz fiyatla temin ediyor. Piyasada 2 bin 550 TL’den satılan mısır bize bin 950 TL’den veriliyor fakat bu bizim ihtiyacımızı karşılamıyor. Sektör para kazanmadığı için bizde mecburen üretimlerimizi düşürmek zorunda kalıyoruz” diye konuştu.
‘DÜŞEN YUMURTA FİYATI
ÜRETİCİYE YANSIMIYOR’
Tekeli, tavuk kapasitesinin düştüğünü söyleyerek, “Burada 40 bin yumurtlayan hayvanım olması gerekirken, şu anda 8 bin tavukla üretimimi sürdürüyorum. Diğer kümeslerimin tamamını boşalttık. Çünkü zarar ediyoruz. Birçok arkadaşımız ise tamamen bu sektörden ayrıldı. Çevre illerdeki üreticilerde tamamen kümeslerini boşaltmış ve piyasadan çekilmiş. Şu anda yumurtanın tanesini firmalara 51 kuruş, kolisini ise 15 TL 30 kuruş civarında veriyoruz. Marketlerde ise 18 ile 20 TL arasında satılıyor. Fiyatlar düştüğü zaman da maalesef üreticilere bu fiyat yansımıyor. Biz fiyatlar düştüğü zaman tüketicilerin daha fazla tüketeceğini zannediyoruz ama tüketiciye fiyatların aynı oranda yansıtılmadığından şikâyetçiyiz. Fiyatlar konusunda devletimizden, kurum ve kuruluşlarımızdan beklentilerimiz var. Bir referans fiyat olması, bir taban- tavan fiyat oluşturulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
‘DIŞ PİYASADA REKABET VAR’
Tekeli, “Yurt dışına satılan yumurtalardan memleketimiz zarar ediyor. Bir tır 360 bin yumurta alıyor ve 20 bin dolara satılıyor. Biz ise bunu 23 bin dolara mal ediyoruz. Burada sadece zarar eden biz üreticiler değil, devlet ve ülke olarakta zarar ediyoruz. İhracatın şu anda memleketimize zararı var. Üretim fazla olduğundan dolayı fiyatlar bu kadar düşüyor. Dış piyasada da aşırı bir rekabet var. Biz sadece ülkemizin ihtiyacını karşıladıktan sonra, artan cüzi miktardaki malımızı ihracata gönderirsek hem üreticimizi ayakta tutmuş oluruz hem de memleketimiz döviz kaybına uğramaz. Ülkemizin ihtiyacından fazla yumurta üretimimiz var. Biz bunun için mevcut işletmelere lisans verilmesini talep ediyoruz” dedi.  Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı