Zararlı unsurlar uzaktan tespit edebilecek

Zararlı unsurlar uzaktan tespit edebilecek

PROJE, 700 BİN LİRA BÜTÇEYE SAHİP

TÜBİTAK’ın desteklediği, Aksaray Üniversitesi (ASÜ) tarafından üretilecek olan ve uzak mesafelerden herhangi bir temas olmaksızın moleküllerin tespit ve analizine imkân tanıyan sensör geliştirme projesine ilişkin çalışmalar başladı.
Proje Yürütücüsü ASÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Bayraklı, “Lazer ve Kuantum Optik” laboratuarın da ülke, ASÜ ve bilim adına önemli çalışmalar yapıldığını söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Filiz Sarı’nın araştırmacı olarak yer aldığı TÜBİTAK 1001 Projesine dair bilgiler veren Bayraklı, üretmeyi planladıkları sensörün ilgili maddelere herhangi bir temas olmadan, uzak mesafelerden tespit ve analize imkân tanıyacağını vurguladı. Çalışmanın disiplinler arası konuları kapsaması itibariyle de önemli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. İsmail Bayraklı, “Üreteceğimiz sensör ile virüsler, biyolojik tehlikeler, yanıcı ve patlayıcı maddeler uzak ve güvenli mesafelerden tespit edilecek ve gerekli olan analizlere tabi tutulabilecek. Böylece insanların sağlığı ve can güvenliği tehlikeye atılmadan gerekli önlemlerin alınması ve zararlı unsurların bertaraf edilmesi sağlanabilecek. Hali hazırda yaşadığımız koronavirüs salgını göz önüne alınacak olursa planladığımız sensörün insanlığa sağlayacağı faydalar daha net olarak anlaşılabilir” dedi.
Bayraklı, çalışmanın 700 bin liralık bir bütçesi olduğunu da belirterek üretilecek cihazın hem bilime hem ASÜ’ye hem de ülke ekonomisine çok önemli katkılar yapacağını vurguladı.(Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı