Özel

10 dakikalık kontrolden kaçmak hayatımıza mâl olabilir

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala sanayi esnafı, tatil için yola çıkacak sürücülere araç bakımlarını ihmal etmemeleri konusunda uyarıda bulundu Aksaray’da Kurban Bayramı tatili için yola çıkacak sürücüler araç bakım kontrolleri..

10 dakikalık kontrolden kaçmak hayatımıza mâl olabilir
banner

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala sanayi esnafı, tatil için yola çıkacak sürücülere araç bakımlarını ihmal etmemeleri konusunda uyarıda bulundu

Aksaray’da Kurban Bayramı tatili için yola çıkacak sürücüler araç bakım kontrolleri için tamircilerin yolunu tuttu.

Aksaray Sanayi Sitesi esnafı Uğur Ulu, oto tamir ve elektrik aksamı işlerinde yoğunluk yaşadıklarını söyledi. Ulu, “Aksaray’ımız birçok şehre bağlantısı olduğu için çok geniş bir yol ağına sahip. Bu yüzden araçlarında sorun yaşayan birçok vatandaşımız sanayiye geliyor. Araç bakımlarının ihmal edilmemesi gerekiyor. 10 dakikalık bir kontrolden kaçmak hayatımıza mâl olabilir. Geç olsun güç olmasın” dedi.

Otomobil tamiri ustası Niyazi Üyümez ise, araçların bakım ve kontrollerinin güvenli bir seyahat için çok büyük önem taşıdığını aktardı.

Araç bakımlarının ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Üyümez, “Uzun yola çıkılmadan önce motor ve lastik bakımları çok önemli. Yağ eksik olursa motor sıkıntıları meydana gelebilir, su eksik ise hararet sorunu yaşanabilir. Yaz mevsiminde olduğumuz için yazlık bakımların da yapılması gerekiyor. Yola çıkılmadan bütün bu aşamalara dikkat edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘PERİYODİK BAKIM VE FRENLER ÖNEMLİ’

Motor bakımında periyodik bakım ve frenlerin araçlar için önemli olduğunu vurgulayan Üyümez, “Uzun yol için lastik basınçları ve fren kontrolleri yapılmalı. Fren sisteminin sağlıklı çalışması için kontrollerin yapılması lazım. Balatalar eski ve bakımsız ise frenleme sorunları olur. Yolda araç kullanırken telefonla konuşmamaya  özen gösterelim. Yorgun ve uykusuz araç kullanmayalım, kaza riskinin önüne geçelim, hız yapmayalım. Bayram can almasın” diye konuştu. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL