banner
Özel

‘2023 yılında 5 bin 700 kişiyi işe yerleştirdik’

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Mahmut Akkuş, 2023 yılında yapılan teşvik, istihdam,  meslek danışmanlığı ve teknik geziler hakkındaki hizmetleri gazeteniz Egemen’e anlattı. Aksaray Valiliği öncülüğünde İŞKUR İl Müdürlüğü..

‘2023 yılında 5 bin 700 kişiyi işe yerleştirdik’
banner

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Mahmut Akkuş, 2023 yılında yapılan teşvik, istihdam,  meslek danışmanlığı ve teknik geziler hakkındaki hizmetleri gazeteniz Egemen’e anlattı.

Aksaray Valiliği öncülüğünde İŞKUR İl Müdürlüğü olarak çalışma hayatına dair faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran Akkuş, “Organize Sanayi Bölgesinde iş ve meslek danışmalarımız tarafından 3 bin 200 iş yeri birebir ziyaret edilerek, teşvik destekleri anlatıldı. Çalışma hayatına dair ve çocuk işçiliği ile ilgili mücadele, kayıt dışı istihdamla mücadele konularını da ayrıca dile getirdik. İŞKUR iş ve meslek danışmaları tarafından yaklaşık 14 bin 500 kişiye danışmanlık hizmete verdik. Bu danışmanlık çalışmaları, iş arama becerileri, öz geçmiş hazırlama gençler ve dezavantajlı grup içinde yer alan kadın ve öğrencilerimizin istihdam edilebilirliklerini artırmaya ve mesleki deneyim ve tecrübe kazandırmaya dair çalışmalar yaptık” dedi.

‘TR 71 BÖLGESİNDE İŞSİZLİĞİNORTALAMASINI DÜŞÜREN İL OLDUK’

İl genelinde bugüne kadar İŞKUR aracılığı ile özel sektörde 5 bin 700 kişinin işe yerleştirildiğini belirten Akkuş, “Her geçen gün özellikle TR 71 bölgesinde işsizliğin ortalamasını düşüren öncü illerden birisiyiz. Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Kırıkkale ve Aksaray’dan oluşan TR 71 bölgesinde en fazla istihdam üreten şehir olduk. Engelli vatandaşlarımızın sadece iş arayan değil, aynı zamanda işveren olması ve girişimciliğin artırılması için 150 bin liraya kadar hibe desteği sağladık. Bu kapsamda Aksaray’da 300 engelli ve eski hükümlüye farklı sektörlerde kendi işlerini kurabilmeleri için 150 bin lira hibe ettik. Hayvancılık, mobilya, cam balkon, halı yıkama, lokanta gibi alanlarda kendi işyerlerini kurarak kendi işlerinin patronları oldular. Sosyal yardımdan yararlanan vatandaşlarımızı istihdam edebilmek için ve iş sahibi olması için valiliğimiz öncülüğünde iş ve sosyal akademi projesinde öncelik tanıyoruz” diye konuştu.

‘TEKNİK GEZİLERLE 5 BİN GENCİMİZİN BECERİ KAZANMASINA YARDIMCI OLDUK’

Eğitim ve istihdam ilişkilerinin daha iyi kurgulanması adına Aksaray Valiliği ve İŞKUR’un birlikte teknik geziler düzenlediğini ifade eden Akkuş, “Birçok meslek sektörlerinde; metal, otomotiv, tekstil, gıda, silo gibi birçok farklı alanlarda, gençlerimizin eğitim görmüş olduğu alanlarda uygulamalı olarak pratik becerilerini geliştirmek için teknik geziler düzenledik. Şehrimizde 5 bin öğrenci Milli Eğitim Müdürlüğü, Organize Sanayi Müdürlüğü ve İŞKUR iş birlikteliğinde gençlerimizin teknik gezilerde beceri kazanmasına yardımcı olduk ”diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası