Gündem

4-6 yaş Kuran Kursu öğrencilerinden 10. yıl etkinliği

VALİ AYDOĞDU’DAN AİLELERE ÇAĞRI: “ÇOCUKLARIMIZA KAZANDIRACAĞIMIZ AHLAKİ DEĞERLER AKADEMİK BAŞARILARINDAN DAHA ÖNEMLİDİR” Aksaray Müftülüğüne bağlı 4-6 yaş Kuran Kursları10. Yıl etkinliği düzenledi. Aksaray Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Vali Hamza..

4-6 yaş Kuran Kursu öğrencilerinden 10. yıl etkinliği
banner

VALİ AYDOĞDU’DAN AİLELERE ÇAĞRI: “ÇOCUKLARIMIZA KAZANDIRACAĞIMIZ AHLAKİ DEĞERLER AKADEMİK BAŞARILARINDAN DAHA ÖNEMLİDİR”

Aksaray Müftülüğüne bağlı 4-6 yaş Kuran Kursları10. Yıl etkinliği düzenledi. Aksaray Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Vali Hamza Aydoğdu; “Çocuklarakazandırılacak ahlaki değerler akademik başarıdan daha önemlidir. Mutlu çocuklar eninde sonunda başarıyı yakalar” dedi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Aksaray il birincisi, bölge ikincisi Muhammed Erdoğan’ın Kuran-ı Kerim Tilavetiyle devam etti.

Programda konuşan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu 4-6 yaş Kuran Kursları öğrencilerini, hazırladıkları etkinliklerden dolayı tebrik etti. Yapılan araştırmalarda bir çocuğun 7 yaşına kadar kişiliğinin yüzde 80’nin oluştuğunu ifade eden Vali Aydoğdu, bu nedenle çocuklarda 4-6 yaş aralığının çok önemli olduğunu söyledi.

‘KÜLTÜRÜNÜ, MEDENİYETİNİ ÖĞRENEN ÇOCUK ASLINA GERİ DÖNECEKTİR’

Vali Aydoğdu; “Dünya değişiyor, sosyoloji değişiyor, insanlar değişiyor mutlak suretle bizimde değişmemiz gerekiyor. Bir çocuk doğduktan sonra 6 yaşına kadar Kuran-ı Kerim’i, Allah’ı, peygamberi, kültürünü, medeniyetini öğrenirse o hamura o değerler nakşedilirse ne kadar savrulursa savrulsun aslına geri döner. Bizim evlerimizde ki en büyük sıkıntılardan birisi de dede ve nine kavramlarının ortadan kalkmasıdır. Misafirliğe gidiyoruz çocuklar ağlamasın diye eline tableti uzatıyoruz. Telefonu uzatıyoruz. Bu ne demek biliyor musunuz; senin kişiliğinin benim için hiçbir önemi yok. Al bu tableti, al bu telefonu ve sus demektir” dedi.

Ailenin önemine vurgu yapan Vali Aydoğdu; “Çocuklarımızın büyüklerin yanında nasıl oturacak, sofraya nasıl oturacak, hangi eliyle başlayacak, besmele mi çekecek, misafir geldiğinde nasıl davranacak, yemek yendiği zaman konuşmayacak. Bunlar küçük şeyler olabilir ama bir toplumu bir milleti millet yapan en önemli değerlerdir. Bir lise öğrencisi, büyüklerinin olduğu bir ortamda ayak ayaküstüne atıyorsa bu şu demektir: O çocuk toplumsal değerlerden, milli ve manevi değerlerden yoksun. Burası çok önemli bizi içeriden evimizden, aileden vurmak için sistematik ve stratejik bir şekilde sürdürüyorlar. Bunlara asla müsaade etmemeliyiz. Değerleri ile yetişmiş ve buna büyük önem veren Japonya bugün dünyanın en geri ülkesi olurdu. Bugün Japonya kendi kültürüne, kendi medeniyetine, kendi tarihine sahip çıkarak dünyayla rekabet ediyor. Onun için bizler bu tür komplekslerden kurtulmalıyız. Sevgili anneler çocuğunuzun edebi, terbiyesi, kişiliği, çocuğunuzun karakteri bin akademik başarıdan daha değerli daha üstündür. Mutlu bir çocuk eninde sonunda başarıyı yakalar. Onun için bir çocuğun ruh iklimi,kalp iklimi,değerleri, kültürü, maneviyatı bütün olumsuzlukları yerle bir eder” dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZI DEĞERLİ HİSSETTİRMELİYİZ’

Çocukların dış görünüşünün hiçbir önemi olmadığını onların hissettiklerinin büyük önem taşıdığını kaydeden Vali Aydoğdu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cuma günü milli eğitim müdürümüzle Cuma namazına gittiğimizde önümüzde küpeli bir çocuk vardı. İnanın bizden daha takva ile namaz kılıyordu. Çocuklarınızın dış görüşünün hiçbir önemi yok. Çocuklarınızın kalplerinin önemi var. Çocuklarımız ne hissediyor? Hayal kırıklıkları ne? İdealleri ne? Bu çocuklardan biz şikâyet ederken biz onlara ne verdik ki karşılığında ne istiyoruz. Biz çocuklarımızla televizyona bakmadan akşam kaç dakika gözüne bakarak onu değerli hissettirerek onlarla muhatap oluyoruz. Bizim hep beraber birlikte bu çocuklarımıza değer vermemiz lazım. Biz kendi medeniyetimizi kültürümüzü nesilden nesle aktaracağız. İnşallah bu al bayrağın altından kıyamete kadar huzurla imanla şuurla birlikte yaşayacağız” dedi.

Programın sonunda ise 4-6 yaş grubu öğrenciler; kurslarda öğrendikleri, hadis, ilahi, sure, dualar ve değerler eğitimi kapsamında büyüklere saygı ve davranışlarla ilgili gösteri sundu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası