Gündem

7 avukat daha ruhsatını aldı     

Aksaray Barosu’nda ruhsat almaya hak kazanan 7 avukat için yemin töreni düzenlendi. Avukatlık yemini yaptırılan Av. Muhammed Enes Ayhan, Av. Abdurrahman Konç, Av. Mehmet Akpınar, Av. Harun Kocatürk, Av. Zehra..

7 avukat daha ruhsatını aldı     
banner

Aksaray Barosu’nda ruhsat almaya hak kazanan 7 avukat için yemin töreni düzenlendi. Avukatlık yemini yaptırılan Av. Muhammed Enes Ayhan, Av. Abdurrahman Konç, Av. Mehmet Akpınar, Av. Harun Kocatürk, Av. Zehra Arıbaş, Av. Esra ÖZTÜRK, Av. Furkan Emre Özsaraç’a, ruhsatlarını Baro Başkanı Av. Ferit Köse takdim etti.

Ruhsat töreninde konuşan Baro Başkanı Av. Ferit Köse, her ruhsat töreninde olduğu gibi yine belirli konularda görüş belirtmek istediğini ifade etti.

Konuşmasında kadına şiddet konusunu gündeme getiren Köse; “Malumunuz olduğu üzere geçtiğimiz günlerde  25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününü kutladık. Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de kadına yönelik şiddet azalmak şöyle dursun her geçen gün artmaktadır. Kadınların bedeni, kimliği ve emeği üzerindeki baskılar yoğunlaşmaktadır. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2023 tarihli Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporuna göre, Türkiye cinsiyet eşitliği sıralamasında 146 ülkenin bulunduğu listede 129. sırada yer almaktadır. Bu uçurum içerisinde kadınlar afetlerle, savaşlarla, salgın hastalıklarla, haklarının tırpanlamaya çalışılmasıyla, özgür eşit ve adil bir yaşam uğruna mücadele etmektedir. 2023 yılında sanatın, teknolojinin, tıbbın gelişmelerini konuşuyor olmamız gerekirken halen devam eden savaşlar, işgaller ve ambargolar nedeniyle yaşanan vahşete tanıklık ediyoruz. Savaştan kaçmaya çalışan binlerce kadın ve çocuk insan onuru ile bağdaşmayacak yaşam koşullarında hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Devletlerin ve iktidarların siyasi hırsları ve mülkiyet iddiaları yine kadınlar ve çocukların yaşam hakkının önüne geçiyor. Ülkemizde de kadına yönelik şiddet vakaları her geçen gün artmakta yasal önlemlere rağmen mağdurlar yeterince korunmamakta, kadınlar hayatın her alanında eşitsizliklere maruz kalmakta ve hak ihlallerine uğramaktadır. Maalesef ki bu ihlallerin en başında yaşam hakkının ihlali yer almaktadır. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, Kadının güçlenmesi, ailede ve toplumda BİREY olarak dikkate alınması, toplumda zihniyet değişikliğinin sağlanmasına yönelik eğitimin her kademede verilmesiyle mümkün olacaktır. 100.yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin kadınlara sağlamış olduğu haklardan geri adım atılmaması gerektiğini vurgulamak isteriz. Aksaray Barosu olarak, kadın haklarının temel insan hakkı olduğunu bir kez daha hatırlatıyor; kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılık sonlanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi. (Haber Bülteni)    

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası