Gündem

‘98 yıllık oda tarihinde rekor projeler yapıldı’

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş, 98 Yıllık ATSO tarihinde son 4,5 yılda rekorlar kırıldığının altını çizerek, yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. 2018 yılında göreve geldiklerini..

‘98 yıllık oda tarihinde rekor projeler yapıldı’
banner

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş, 98 Yıllık ATSO tarihinde son 4,5 yılda rekorlar kırıldığının altını çizerek, yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

2018 yılında göreve geldiklerini ve yaklaşık 4,5 yıldır görev aldıkları süre içerisinde dev projeleri tamamladıklarını belirten ATSO Başkanı Göktaş, “1924 yılında kurulan Aksaray Ticaret ve Sanayi Odasının 98 yıllık tarihine baktığımızda yüzlerce projeler yapılmıştır. 2018 yılında üyelerimizin takdiri ile Yönetim Kuruluna gelen ekibimiz ise 4,5 yılda Şehrimize ve Odamıza Dev projeleri kazandırmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Ortaköy, Eskil, Sultanhanı Organize Sanayi Bölgelerimiz, Tarıma Dayalı Jeotermal Organize Sanayi Bölgesi, Güneş Enerjisi İhtisas Organize Sanayi Bölgelerimiz Aksaray’ımızın gelecek 100 yılına bedel projelerdir. Bu projelerimiz şehrimizin marka şehir ve sanayi kenti olmasında başrol oynamaktadır” dedi.

‘KENDİ ELEKTİRİĞİMİZİ ÜRETİYORUZ’

Kendi elektriğini üreten bir sivil toplum kuruluşu olduklarını da vurgulayan Göktaş; “Oda hizmet binamızın arka kısmındaki otopark alanına kurduğumuz güneş enerjisi elektrik üretim tesisi ile artık elektriğimizi kendimiz üretiyoruz. Ayrıca Aksaray tarihinde ilk olan güneş enerjisi elektrikli araç şarj istasyonumuzu da burada üyelerimizin hizmetine sunduk. İhracat destek ofisimizi hayata geçirerek, üyelerimize dış ticarete dair tüm bilgi ve desteği veriyoruz. Proje, danışmanlık ve destek ofisimizle üyelerimize hibe ve destekler alanında ücretsiz hizmet veriyoruz. Meslek komiteleri birimi kurarak sektörlerin mutfağı olan meslek komitelerimizi daha aktif çalışmalarına olanak sağlıyor ve oradan aldığımız talepler ve projelerle odamıza ve şehrimize katkılar sunuyoruz. Hukuk alanında geleceğin projesi olarak görülen tahkim ve arabuluculuk merkezimizi odamızda kurduk ve bu birimimize alanında uzman avukat istihdam ederek üyelerimize bu noktada ücretsiz destek sağlıyoruz. Mesleki Yeterlilik Birimini kurarak üyelerimizin bu noktada taleplerini yerine getiriyor ve belgelendirme işlemlerini yapıyoruz. Türk- Alman Ticaret Odasına üye olarak Almanya ile köprüler kuruyor ortak çalışmalar yürütüyoruz. Üye hizmet merkezimizi hayata geçirerek üyelerimizin işlemlerini ve taleplerini daha hızlı bir şekilde çözümlüyoruz. Ticari defterleri kuruluş işlemlerinde ücretsiz vererek üyelerimizi 750 liralık ilk maliyetlerinden kurtarıyoruz. Odamıza kazandırdığımız 2 adet yeni toplantı salonumuzu hem üyelerimizin hem de şehrimizin kullanımına ücretsiz tahsis ediyoruz. Bu projelerimize ilaveten eğitim, seminer ve fuar alanında da onlarca projeyi hayata geçirmeye devam ediyoruz” dedi.

GÖKTAŞ’TAN EPDK’YA ÇAĞRI 

Açıklamalarının devamında ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ taslağındaki bazı düzenlemelerin ciddi sıkıntılara yol açacağı uyarısında bulunan Göktaş, Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu  (EPDK)’nun yeni yaptığı düzenleme ile tüketim fazlası enerjinin bedelsiz olarak sisteme verilmesinin öngörüldüğünü, bunun da büyük haksızlığa yol açacağını vurguladı.

Göktaş sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Yeni yayınlanan yönetmelik ile 2019’dan itibaren yani 2020, 2021 ve 2022 yılında bu alanda yatırım yapan ve ciddi anlamda kredi çekerek bu alana yönelen firmalarımız, yayınlanan bu yönetmelik ile birlikte çok büyük kayıplar yaşayacak ve ürettiklerini satamayacaklardır. Burada bir şeyin altını çizmek istiyor ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna öneride bulunmak istiyoruz.  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından bakacak olursak, aslında EPDK’nin örnek vererek gösterdiği amaç dışında kullanılan yapımlar devam ettiğinde, kapasite dolduğu için gerçek üreticinin üretim yapamamasından kaynaklı zararı oluşmaktadır. Bu düzenleme gerekli bir düzenlemedir fakat altını çizerek belirmek istiyoruz ki bu karar bundan sonraki yapılacak olan yatırımlar için geçerli olur ise önceki yatırımcılarımız da zarara uğramamış olup yeni yapacaklar da buna göre program ve yatırımlarını yaparlar. Bizim bu tavsiyemizi EPDK dikkate alır ise şu an Türkiye’nin gündemini meşgul eden bir sorun ortadan kalkmış olur. Devletimizin bizim bu çağrımızı dikkate alacağına ve düzenlemenin gözden geçirilerek 2019 yılından sonra ki yönetmeliğin çıktığı tarihe kadar ki süre arasında yatırım yapanların muaf tutulması için düzenlemeyi tekrar geçireceğine olan inancımızı taşıyoruz.” (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL