ASÜ projesine destek

ASÜ projesine destek

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Bilgil’in, eğrisel bölgelerdeki akış yapılarının modellenmesi üzerine yaptığı çalışmaya TÜBİTAK destek verecek.
Bilgil, düzgün geometriye sahip bölgelerin aksine eğrisel bölgelerdeki akış yapılarının modellenerek incelenmesinin olukça zahmetli ancak sonuçların oldukça geniş uygulama alanlarına sahip olduğunu belirtti. Doğada akışkanın hareketiyle alakalı birçok reel problemin düzgün bir geometriye sahip olmadığını ifade eden Prof. Dr. Bilgil, bu tür akış olayları için akış yapılarının ve çatallanmalarının belirlenmesinin, problemin aydınlatılması anlamında önemli olduğunu kaydetti. Prof. Bilgil, damarlardaki kan akışından göz yüzeyindeki sıvı akışına kadar birçok uygulama alanı için kullanılabilecek şekilde geliştirecekleri matematiksel model ve çözüm mekanizmasının; matematik, mühendislik ve tıp gibi geniş yelpazede uygulanabilir ve anlaşılabilir olacağının beklendiğini kaydetti.
ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, çalışması münasebetiyle Prof. Bilgil’i tebrik etti ve başarı dileklerinde bulundu. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı