ASÜ'den çeyrek asrı devirenler belgeseli

ASÜ

Aksaray Üniversitesi’nin (ASÜ) 15’inci kuruluş yıldönümü münasebetiyle hazırlanan ve “Vefa Projelerinin” devamı niteliğinde olan “Çeyrek Asrı Devirenler” isimli belgesel çalışmasının ön gösterimi, konferans salonunda gerçekleştirildi.
Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, ASÜ’nün 2006 yılında kurulduğunu ancak köklerinin daha gerilere dayandığını belirterek, yıllar içindeki gelişime bizzat şahitlik eden ve emekleri ile katkı sunan çok değerli isimlerin kurum çatısı altında çalıştığını söyledi.
‘ONLARIN YAPTIĞI İŞLER
SAYESİNDE BUGÜNLERE GELDİK’
Törenin açılışında ney ile “Eski Dostlar” isimli eseri üfleyen Rektör Şahin, 2016’dan bu yana vefa projeleri kapsamında farklı belgeseller hazırladıklarını dile getirdi. “Ülkemize, şehrimize, kurumumuza ve insanlarımıza vefa borcumuzu bir nebze de olsa ödeyebilmek için çeşitli işler yaptık” diyen ASÜ Rektörü, vefanın imandan olduğunu söyledi ve farklı alanlarda çalışmalar yapanların emeğinin hatırlanmasının önemine dikkat çekti.
Prof. Şahin, konuşmasını şöyle tamamladı: “ASÜ hızla büyüyen bir üniversite ve bu kurumun evveliyatından bu yana hizmet veren, işin temelinden beri burada olan arkadaşlarımız var. İyi ki de varlar. Onların yaptığı güzel işler sayesinde bugünlere geldik. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz…”
 ‘ŞEHRİN MARKALAŞMASINDA
 ASÜ’NÜN ROLÜ BÜYÜ’
Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer de Rektör Şahin öncülüğünde gerçekleştirilen projenin son derece anlamlı olduğunu belirtti. ASÜ’nün yıllar içindeki gelişiminin anlaşılabilmesi bakımından da çalışmanın etkili olduğuna değinen Dinçer, “ASÜ son yıllarda hem fiziki hem de akademik bakımdan önemli gelişmeler gösteriyor. Şehrimizin markalaşmasında ve tanıtımında çok önemli bir rolü var. Biz de bundan gurur duyuyoruz. Ben de -Niğde Üniversitesine bağlı olunan süreçte- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde okudum ve bir ASÜ mezunuyum. ASÜ’deki her iyi gelişme bizleri son derece memnun etmekte” dedi.
BELGESELİN 16 DAKİKALIK
ÖZEL KESİTİ İLGİYLE İZLENDİ
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz ise 2016’dan bu yana ASÜ bünyesinde üretilen belgesel çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. İki bölümden oluşan “Aksaray’ın Yaşayan Değerleri,” “Aksaray’ın Gazileri” ve “Aksaray’ın Şehitleri” isimli çalışmaların kamuoyu ile paylaşıldığını ve bu çalışmaların YouTube üzerinden yaklaşık 300 bin kişiye eriştiğini kaydeden Prof. Deligöz, “Yeni belgeselimiz ‘Çeyrek Asrı Devirenler’ de kısa süre içinde kamuoyunun beğenisine sunulacak. Bu çalışma kurumsal hafıza açısından önemli bir yerde durmaktadır” dedi.
1993 yılında Niğde Üniversitesi’ne bağlı olunan dönemde ASÜ’de çalışmaya başlayan Prof. Dr. Mustafa Sönmez’in konuşmasının ardından, hazırlanan belgeselin 16 dakikalık özel kesiti katılımcılarla paylaşıldı. “Çeyrek Asrı Devirenler” isimli belgeselde, 25 yıl ve daha uzun süredir ASÜ çatısı altında çalışan 17 isim kurumsal olarak yaşanan gelişimi ve yapılan çalışmaları anlatıyor. Programın son kısmında, 25 yıl ve daha uzun süredir ASÜ’de çalışan isimlere “Teşekkür Belgesi” takdiminde bulunuldu. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı