‘Çiftçiler zor durumda’

‘Çiftçiler zor durumda’

Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, çiftçilerle bir araya gelerek onların taliplerini ve sorunlarını dinledi.
Aksaray’da tarım ve hayvancılığın lokomotifi kabul edilen Yenikent, Sultanhanı, Eskil ve yaylaları gezen Erel,  “Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylülerin artık takati kalmamış durumda. Tarlayı sulamak için harcanan elektrik bedeli dahi çıkan mahsulle karşılanmıyor. Vatandaşımız damızlık hayvanlarını kesmek zorunda kaldıklarını, gübre, yem, mazot ve diğer girdilerin yüzde 100 oranında artış gösterdiğini belirtiyor” dedi.
Resmi Gazete’de yayımlanan tarım ürünlerine sıfır gümrük uygulanması kararının da çiftçilerin belini daha da büktüğünü aktaran Erel; “Beyaz ayçekirdeği çiftçimizin elinde kalmıştır. TMO ve son çare olarak CİMER’e başvuru yapan çiftçilerin çığlıklarını duyan olmamıştır.  Çiftçimiz ne yapacağını şaşırmış durumdadır. İYİ Parti olarak bir kere daha belirtelim ki; çiftçilerin kanuni takip borçlarını derhal tasfiye edeceğiz ve takipleri kaldıracağız. İlk alındığı sözleşme koşulları üzerinden dosya, avukat ve icra parası almadan anapara üzerinden yapılandıracağız. Bir yılı ödemesiz ertesi yıl sadece faiz ödemeli 5 eşit taksitle tahsil edeceğiz. Bunun karşılığında tek şartımız üretime devam etmeleri olacak. Çiftçilerin kısa vadeli borçlarını ise 5 ila 7 yıl içinde tasfiye etmelerini sağlayacağız. Çiftçilerin ihtiyaç duydukları işletme sermayelerinin yüzde 25’inden fazlasını borçlanmalarının önüne geçip kendi sermayelerinin ceplerinde kalacağı “kazanç odaklı” bir üretim modelini kendilerine sunacağız” diye konuştu. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı