‘Çiftçilerin sıkıntıları artıyor’

‘Çiftçilerin sıkıntıları artıyor’

Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel kurulunda kanun teklifinin görüşmeleri sırasında hükümeti çiftçiye destek vermeye davet etti.

Çiftçilerin sıkıntılarının artan döviz fiyatları nedeniyle katlandığını vurgulayan Erel şöyle konuştu: “Türkiye şu anda ekonomik anlamda bir yangın yeri. Hükûmet bu sene yaşanan kuraklıktan dolayı kuraklıkların derecesine göre çiftçilerimize bir kuraklık desteği vermeyi taahhüt etti. Bununla ilgili tarım il müdürlükleri gerekli çalışmaları yaptılar, gerekli hak edişleri düzenlediler ama bugüne kadar çiftçiye bir ödeme yapılmadı.

Yine buradan çıkardığımız bir kanunla bugüne kadar desteklerden alınan vergilerin beş yıl geriye dönük olarak çiftçilere ödenmesi yönünde bir karar alındığı hâlde maalesef herhangi bir ödemeler de yapılmadı. Yani çiftçiler artık mazot ve gübreden dolayı tarlalarını süremez, ekemez hâle geldiler. Bu yapacağınız ödemelerle en azından bir can suyu olacak, bir nefes alacaklar. Bize gelen bilgilere göre artık Anadolu’da, özellikle İç Anadolu’da gübrenin satılmadığı ve stoklandığı yönünde bilgiler var. Yine, elek altı buğday dediğimiz kırık buğdayın bile 4 bin 200 ile 4 bin 500 TL arasında satıldığını, böyle giderse ekmeğin 4 ila 5 TL arasında bir fiyatla satılacağı kaçınılmaz hâle gelecektir. Dolayısıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bir an önce devreye girerek bu değirmenlere buğdayı en ucuz, en ekonomik şekilde vermesi gerekiyor. Zira yoksul vatandaşın temel gıdası olan ekmeğe bile ulaşmasında çok büyük sıkıntılar ve engeller yaşanacaktır.” (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı