“Çocuk ve İstismar” başlıklı kitap okuyucuyla buluştu

“Çocuk ve İstismar” başlıklı kitap okuyucuyla buluştu


Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Erdal ve Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzman Doktoru Mehmet Semih Demirtaş’ın birlikte hazırladıkları “Çocuk ve İstismar” başlıklı kitap okuyucuyla buluştu.

Nobel Yayınevi tarafından basılan kitap hem akademik hem de sosyal bakımdan çocuk istismarı hususunu detayları ile ele alıyor. Konunun tüm dünyayı etkileyen bir sağlık sorunu olduğunu belirten Dr. Erdal ve Dr. Demirtaş, istismara maruz kaldığında çocuklarda ciddi yaralanmalar, psikolojik travmalar ve hatta ölümler dahi yaşanabildiğini ve bu nedenle çocuk istismarının tüm insanlığın kanayan ortak yarası olduğunu belirttiler. Çocuğa karşı uygulanan şiddetin her türlüsünün fiziksel yaralanma ve sakatlığın ötesinde, çocuğun bilişsel gelişimde gecikmeye, düşük okul performansı göstermesine ve ruhsal sağlık sorunları yaşamasına neden olduğunu dile getiren Erdal ve Demirtaş, sürecin alkol ve madde kullanımı gibi sağlık açısından riskli davranışlara neden olduğuna dikkat çekti. Hazırladıkları kitabın, çocuk istismarı konusunu çok yönlü biçimde ele aldığını anlatan yazarlar, farklı bilim dallarından uzman yazarların da yer aldığı kitapta yalın bir dil kullanıldığına dikkat çektiler.

Çocuk ve İstismar isimli kitapta istismarın tanımı, türleri, risk faktörleri, korunma metotları, istismar türlerine göre tedavi yöntemleri gibi konular yer alıyor.  (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı