Doğallığın merkezi: Helvadere

Doğallığın merkezi: Helvadere

Aksaray’ın Helvadere Beldesi’nde bulunan çiftliğinde doğal çilek ve bal üreticiliği yapan Sinan Kocabaş, katkı maddesi kullanılmadan karakovan balı ve çilek üretimi yaptığını belirtti.
Hasandağı ormanlarının içinde yetiştirilen arılar, en doğal haliyle bal üretirken diğer yandan organik katkı maddesiz çilekler hasada hazırlanıyor.
‘ÜRETİME DEVAM EDİYORUZ’
Hasandağı’nın eteklerinde arıların bal mesaisinin sürdüğünü söyleyen üretici Sinan Kocabaş, "Aksarayımız arıcılık için çok uygun bir bölge, arılarımızdan yeterli seviyede bal sağlıyoruz. Organik arıcılık yoluyla bal hasadımız mevsim şartlarına rağmen güzel ilerliyor. Balımız çok fazla talep görüyor. Yağışsız kurak bir sezon geçiriyor olsak bile gücümüzün yettiğince durmadan üretime devam ediyoruz. Çileklerimizin de hasat dönemi devam ediyor yeni sezon hasadımız başladı. Çileklerde kesinlikle katkı maddesi yok. Kokusu ve lezzeti ise katkı maddesinin olmadığının en büyük kanıtı” dedi.
Helvadere Hasandağı bölgesinin doğal yaşama ve doğal gıdalara uygun bir bitki örtüsünün olduğunu aktaran Kocabaş, bal ve çilek üretimine deneme usulü ile başladığını bugün ise çok farklı bir noktaya geldiğini söyledi.
‘ÇİLEKLER SAYESİNDE
ARILARIMIZ ÇOĞALDI’
Çilek üretimine başladıktan sonra arıların çoğalması sonucu bal üretimine de başladığını ifade eden Kocabaş, “ Çilekler sayesinde arılarımız çoğaldı. Çilekler, arılarımızın verimliliğini artırdığı için kovan sayımızı yükselttik. Hasandağı çilek üretimi içinde bal üretimi içinde mükemmel bir yer. Bu yöre Anadolu’da bitki çeşitliliği ve çiçek türünün yüksek olduğu nadir yerlerden birisi. Vatandaşlarımızı sepet sepet dalından çilekleri toplamaya ve eşsiz, organik balın tadına varmaları için çiftliğimize davet ediyorum” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı