Eğri Minarenin zemin etüt çalışmaları başladı

Eğri Minarenin zemin etüt çalışmaları başladı

Eğri Minare, Selçuklu döneminden günümüze ulaşan önemli tarihi eserlerinden birisidir. Minareye eğriliğinden dolayı halk tarafından Eğri Minare ismi verilirken, tuğlalarının kırmızı olmasından dolayı Kızıl Minare olarak da biliniyor

Aksaray'da, 3.11 derecelik eğikliğinden dolayı dünyaca ünlü Pisa Kulesi'ne benzetilen Anadolu Selçuklu eseri Eğri Minare'de, Vakıflar Genel Müdürlüğünce zemin çalışması yapılmaya başlandı.
Tarihi eğri minarenin eğriliğinin araştırılması üzere çalışmalara başlanıldığının altını çizen Jeoloji Yüksek Mühendisi Nurcan Özdemir, “Eğri Minarenin neden eğri olduğu ile ilgili zemin çalışmaları yapıyoruz. Bunu yapan mimar bu camiye eğik bir minare mi yaptı veya zeminden dolayı mı bu minare eğik, bu gibi soruların cevabını öğrenmek için çalışmalara başladık ve kapsamlı zemin etap çalışmaları yapıyoruz. Yerin 20 ile 30 metre derinliğinde birkaç yerde çalışma başlattık. Her 1,5 metrede denemeler yaparak numuneler alacağız. Bu numuneleri laboratuarlara göndereceğiz. Bunun yanında zemin yapısını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz” diye konuştu.
‘EĞRİLİĞİN NEDENİNİ ORTAYA
ÇIKARTMAYI HEDEFLİYORUZ’
Aksaray’daki eğri minarenin eğriliğinin yıllardır konuşulduğunu ve nedeninin merak konusu olduğunu kaydeden Özdemir, “İlk defa böyle detaylı bir çalışma yapılıyor. Zemin çalışmaları sonrası jeoradar yöntemi ile temelini ortaya çıkaracağız. Temeli ne kadar gidiyor, eni ve boyu ile minarenin olduğu yerde herhangi bir boşluk var mı diye araştırıyoruz. Sonra eğrilik çalışmalarını görebilmek için 48 kanallı cihazımızla yerin altına elektrik veriyoruz. Çok detaylı bir çalışma neticesinde buranın zemin yapısını, taşıma problemlerini ve minare neden eğri olduğunu ortaya çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.
‘8 ASIRDIR AYAKTA’
Minarede bir hafta boyunca çalışmaların süreceğini söyleyen Özdemir, “Buradan aldığımız numuneleri laboratuarlara göndereceğiz. 1 ay sonra Eğri Minarenin neden eğri olduğu ile ilgili bir çalışma ortaya koyacağız. Biz bu işi Konya Vakıflar Müdürlüğü adına yürütüyoruz. 8 asırdır burası ayakta. Dayanıklı olması ve günümüze kadar ulaşmasının nedeni sağlam kırmızı tuğla kullanılması, üzerinde de çini mozaikleri bulunuyor. Bir sürü depremler görmüş ve kenarında Uluırmak bulunuyor. Pisa Kulesi'ne benzemesiyle de dikkat çekiyor. Bende böyle bir tarihi çalışmayı yürüttüğüm için çok memnunum” ifadelerini kullandı.  
EĞRİ MİNARENİN TARİHİ SERÜVENİ
Eğri Minare, Selçuklu döneminden günümüze ulaşan önemli tarihi eserlerinden birisidir. Minareye eğriliğinden dolayı halk tarafından Eğri Minare ismi verilirken, tuğlalarının kırmızı olmasından dolayı Kızıl Minare olarak da bilinmektedir. 13’üncü yüzyıl Selçuklu eserlerinden olan Eğri Minare, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın babası I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1221-1236 yıllarında yaptırılmıştır. Eğri Minare, Horasan harcıyla yapıştırılmış kırmızı tuğlalardan yapılmıştır. Dört köşe bir kaide üzerine silindirik gövde, ince bir silme ile iki kısma bölünmüştür. Alt kısmı zikzak, üst kısmı mavi ve yeşil çini mozaiklerle kaplanmıştır. Bir şerefesi ve 92 basamağı olan Eğri Minare'nin yüksekliği 30,6 metredir. Foto-Haber:Erkan ALTUNTAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı