‘En az 1 spor dalı ile ilgilenmeliyiz’

‘En az 1 spor dalı  ile ilgilenmeliyiz’

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, öğrencilerin en az bir spor dalıyla ilgilenmelerinin onların bedensel açıdan daha sağlıklı bireyler olmaları anlamına geldiğini, bunu sağlamak için geniş bir seçmeli ders havuzunun oluşturulduğunu söyledi.
ASÜ Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından yürütülen Erasmus Gençlik Değişimleri Projesi kapsamında şehre gelen farklı ülkelerden öğrenciler, obezite problemine dikkat çekmek için çalışmalar yapıyor. Proje kapsamında Rektör Şahin’le de bir araya gelen öğrenciler, hem yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgiler verdi hem de ülkelerine ait şarkılar seslendirerek kendi kültürlerini tanıttı.
Öğrencilerin mühim bir konu üzerine çalıştıklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, bu kapsamda ASÜ’de de çeşitli faaliyetlerin düzenlendiğini belirtti. Öğrencileri eğitirken üç ana unsuru prensip olarak belirlediklerini anlatan Şahin, “Bunlardan ilki, öğrencilerimize, seçtikleri akademik disiplinlerle ilgili teknik bilgiler aktarmak. Bu yönüyle baktığımızda onların akli melekelerini yetkin hale getirmiş oluyoruz. İkincisi, her bir öğrencimizin en az spor dalıyla ilgilenmesini sağlamak. Bir seçmeli ders havuzumuz var ve her öğrenci bu havuzdan mutlaka bir ders seçmek zorunda. Herkes istediği sporu hiç değilse üniversite yıllarında öğrensin istiyoruz. Dolayısıyla bu dersi alan öğrencinin bedensel açıdan sağlıklı bir birey olmasına katkı sunuyoruz. Üçüncüsü ise kültür ve sanat içerikli derslerle ruhi bakımdan yetkin hale gelmelerini sağlamak. Bunun için de oldukça geniş bir seçmeli ders havuzumuz var… Nihayetinde, mezun ettiğimiz her öğrencinin üç açıdan yetkin olması adına çalışmış oluyoruz” dedi.
Rektör Şahin’in konuşmasının ardından sahneye gelen öğrenciler ülke kültürlerini yansıtan şarkılar söyledi. Toplantının ardından kısa bir bisiklet turu düzenlendi ve öğrenciler iğde topladı. Türkiye, İspanya, Çekya, Litvanya ve Romanya’dan 28 öğrencinin katılım sağladığı proje, 15 Eylül’e kadar sürecek. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı