Erel; ‘Çiftçilerimizin mağduriyetleri giderilmeli’

Erel; ‘Çiftçilerimizin mağduriyetleri giderilmeli’

Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Aksaray’da yaşanan tarım ve çiftçilik alanında ki sıkıntıları TBMM Genel Kurulunda yaptığı açıklama ile dile getirerek çözüm bulunmasını istedi. 
Aksaray’da yaşanan kuraklıktan dolayı mağdur olan çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini ifade eden Erel; “Bu sene hem İç Anadolu'da hem Doğu Anadolu'da hem Güneydoğu Anadolu'da çok fazla bir kuraklık yaşanmaktadır. Geçtiğimiz hafta sonu gittiğim seçim bölgem Aksaray'da sulu tarım arazilerinde bile yüzde 50'ye yaklaşan bir mahsul eksikliği söz konusudur. Kıraç alanlarda ise tarlalarımız sürülemez hâldedir, çiftçilerimiz feryat etmektedir. Dedikleri şudur: "Geçen sefer Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borcumuz yüzde 18 faizle yapılandırıldı. Biz zaten bu parayı ödeyecek durumda değiliz, bu sene mahsulden para kazanmamız mümkün değil, dolayısıyla gelecek sene tarlalarımızı ekebilmek adına öncelikle borçlarımızın faizsiz ertelenmesini ve tarlamızı ekebilmek adına da bu sene yeterli derecede bir yıl sonra ödemeli ve faizsiz krediye ihtiyacımız var." Aksi hâlde tarlalarını ekemeyeceklerini ve tarımdan vazgeçeceklerini ifade etmektedirler. Biçerdöverler tarlalara giremez hâldedir. Tarımda bu kuraklıktan dolayı ilerleyen zamanda Türkiye'de büyük bir yem sıkıntısı yaşanacaktır. Bugünden önlem almak lazımdır ve en büyük yem ihtiyacı olan samanın Türkiye'de yetiştirilen samanın ihtiyaca cevap veremeyeceği gayet açıktır. Bir an önce dışarıdan mı nereden alınacaksa saman alınarak çiftçinin hizmetine, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza verilmesi gerekmektedir yoksa hayvancılık da can çekişmektedir. Bildiğiniz gibi, süt fiyatları yerinde sayarken yem fiyatlarında yüzde 100'e varan artışlar meydana gelmiştir. Daha önce bu kürsüden fide ve fidan satan üreticilerimizin perişan olduğunu dile getirmiştik. Kapanma döneminde buna bir imkân sağlandı” dedi. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı