Erken teşhis ve tedavi önemli

Erken teşhis ve tedavi önemli

Ocak ayının, ‘Rahim Ağzı (serviks) Kanseri’ farkındalık ayı olduğu belirtilerek, bilgilendirme açıklaması yapıldı. 
Rahim ağzı kanserinin önlenebilen bir hastalık olduğunun belirtildiği açıklamada, rahim ağzı kanserinin etkili tarama yöntemleriyle erken tanınıp tedavi edilebilen ve böylelikle hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği kanser türlerinden biri olduğu vurgulandı.
Risk faktörleri ile ilgili de bilgilerin yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “
30 yaşın üzerinde olup tedavi edilmemiş Human Papilloma Virüs (HPV) ve/veya cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlarınız var ise, erken yaşta (16 yaş öncesi) aktif cinsel yaşama başladıysanız, birden fazla seks partneriniz var ise, düzenli şekilde rahim ağzı kanser taramaları yaptırmıyor iseniz, sigara içiyorsanız, meyve ve sebzeyi az tüketmek şeklinde bir beslenme alışkanlığınız var ise, düşük sosyoekonomik düzeye mensup iseniz, uzun süre (5 yıldan fazla) doğum kontrol hapı kullanma öykünüz var ise, zayıflamış bağışıklık sistemi (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü/HIV gibi)söz konusu ise, aşırı kilolu veya obez iseniz, rahim ağzı kanseri olan bir kız kardeş veya anne gibi yakın bir akrabanız varsa, doğumdan önce dietilstilbestrol'e (DES) maruz kalmış iseniz risk altındasınız.”
Hastalığın belirtileni de yer verilen açıklamada; “Vajinadan artan miktarda veya alışılmadık türde akıntı geliyorsa, sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı gözleniyorsa, yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık gelişmişse, tek ya da iki bacakta şişkinlik varsa, idrar yaparken ağrı gözleniyorsa, normal adet dönemi dışındaki zamanlarda lekelenme tarzında hafif kanama oluyorsa, normalden daha uzun süren veya daha ağır olan âdet kanaması söz konusu ise, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama veya ağrı gözleniyorsa, menopoz sonrası kanama izleniyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir” denildi.
Açıklamanın sonunda tarama testleri ve nerelerde yapılabileceği bilgisine yer verilerek şunlar söylendi: “Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM, Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) yapılmaktadır. Bakanlığımız ve Bilim kurulunun hazırlamış olduğu COVID-19 pandemisinde Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Rehberi doğrultusunda gerekli önlemler alınarak kanser taramaları devam etmektedir.” Haber Bülteni

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı