‘Hatalara takılmadan yola devam etmeliyiz’

‘Hatalara takılmadan yola devam etmeliyiz’

REKTÖR ŞAHİN, SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NDE BULUNAN VE TOPLULUKLARA TAHSİS EDİLEN ODALARDA ÖĞRENCİLERİ ZİYARET ETTİ

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, kampüste kültür, sanat ve spor gibi derinlikli alanlara dair son derece güçlü bir altyapı olduğunu söyledi ve öğrencilerden, etkinlik üretme süreçlerinin öznesi olmalarını beklediklerini belirtti.

Rektör Şahin, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde bulunan ve topluluklara tahsis edilen odalarda öğrencileri ziyaret etti. Öğrenci Topluluklarının kısa ve orta vadede ne gibi etkinlikler yapmayı planladıklarına dair bilgiler alan Prof. Şahin, öğrencilerin merkezinde olduğu çok sayıda iş üretmeyi istediklerini dile getirdi. Topluluklara tahsis edilen odaların etkinlik planlamaları, toplantılar, belge ve materyal barındırma gibi temel ihtiyaçlara karşılık verebilecek nitelikte olduğunu ifade eden ASÜ Rektörü, “Daha önceleri topluluklarımız el yordamıyla işlerini halletmeye çalışıyor ve bir hayli zorlanıyorlardı. Biz, tüm topluluklarımıza odalar tahsis ettik ve böylece işlerini kolaylaştırdık. Artık öğrencilerimiz kendilerine tahsis edilen odalarda bir araya geliyor, projeleri hakkında görüşüyor, belge ve etkinlik malzemelerini düzenli bir biçimde saklayabiliyor, provalar yapabiliyor” dedi.

‘NİCELİĞE TAKILIP NİTELİKTEN
 TAVİZ VERMEMELİYİZ’
Oda ziyaretlerinin ardından Fakülte Konferansa Salonu’nda öğrenci topluluklarının başkanları ve temsilcileri ile düzenlenen toplantıya katılan Rektör Şahin, temel çalışma prensiplerinden söz etti. Az da olsa devamlı olan işleri sevdiklerini ve bunun ilk prensipleri olduğunu kaydeden Prof. Şahin, “Bazen bir kereye mahsus bir iş yapılıyor ve hep aynı iş konuşuluyor. Bunun yerine basit, sade ama sürekliliği olan işler yapılması gerektiğini düşünüyoruz. İkinci prensibimiz, önceki günle bugün, bir önceki ayla bu ay arasında değerli bir fark olmasını sağlamak. Bir sayı takıntımız yok ve bu da bizim üçüncü prensibimiz. Bir, sıfırdan büyüktür ve çok kıymetli bir rakamdır; donmadığınızı, yerinizde saymadığınızı gösterir. Niceliğe takılıp nitelikten taviz vermemeliyiz” dedi.

‘KAMPÜSTEKİ OLANAKLARI
 ETKİLİ BİÇİMDE KULLANIN’
ASÜ’nün tüm unsurlarıyla bir aile olduğunu dile getiren Şahin, prensipleri anlatmaya şu sözlerle devam etti: “Dördüncü prensibimiz, biz bir aileyiz ve aynı gemideyiz bilinciyle çalışmak. Üniversiteye dair iyi ve güzel ne varsa bu hepimizi etkiler. Elbette hatalar yapabiliriz ancak bilerek ve isteyerek hata yapmayız. Hep beraber daha güzel işler yapmaya çalışarak ve birbirimizi destekleyerek yolumuza devam etmeliyiz. Beşinci prensibimiz, kadınların işlere etkin katılımını öncelemek. Üniversitemizde kız öğrencilerimizin sayısı her geçen yıl artıyor ve bu bizi çok mutlu ediyor. Biz, kız öğrencilerimizin etkinlik süreçlerinin ana aktörleri olmasını çok önemli buluyoruz. Büyük bir medeniyetin evlatlarıyız ve yeni bir medeniyet inşa etme iddiamız da var. Bu inşa iddiası sadece erkeklerden ibaret olamaz. Birlikte düşünerek bu medeniyeti inşa edebiliriz. Altıncı prensibimiz ise kültür-sanat-spor gibi derinlikli işlerin yaygınlaşmasını sağlamak. Fiziki alana dair işlerimizi çok büyük oranda tamamladık. Daha iyi olabilir ama ciddi denilebilecek hiçbir eksiğimiz yok. Spor sahaları, bisiklet istasyonları, kütüphane, yüzme havuzu, konferans salonları, tesisler… Bunların hepsi sizlerin emrine amade, bizler sizlerin emrine amadeyiz. Lütfen bu olanakları kullanın.”

‘HER ZAMAN YANINIZDAYIZ’
Öğrencilerin etkinlikler yapmasını çok önemli bulduklarını ve imkânlar ölçüsünde öğrencileri her zaman desteklediklerini belirten Rektör Şahin, “Her ne yapılacaksa hukuk ve ahlak çerçevesi içinde tüm faaliyetleri yapabilirsiniz. Biz, sizlerin işinizi kolaylaştırmak adına her daim hazırız. Çünkü etkinlik düzenlemek de bir öğrenme sürecidir. Proje üretmek, irtibata geçmek, iş birlikleri kurmak, süreçleri yönetmek… Etkinlik düzenlemek tüm bunları anlamaktır ve bunlar hayat içinde yönetmemiz gereken süreçleri kavramamıza yardımcı olur. Konser, tiyatro gösterileri, söyleşiler, sportif müsabakalar, yarışmalar… Biz, öğrencilerin etkinliklerin öznesi olması gerektiğine inanıyoruz. Her zaman sizlerin yanındayız ve sizleri çok seviyoruz” dedi.

Rektör Şahin’in konuşmasının ardından öğrenciler söz alarak talep ve beklentilerini dile getirdi. Toplantı da Rektör Şahin’e Rektör Yardımcıları da eşlik etti.  ASÜ’de 64 Öğrenci Topluluğu bulunuyor. Bu topluluklar yıl içinde, öğrencilerin akademik olarak eğitim aldıkları alanların yanı sıra kültür, sanat, çevre ve spor gibi farklı alanlarda etkinlikler düzenliyor. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı