İlaçlar da gıda takviyeleri de bilinçli kullanılmalıdır

İlaçlar da gıda takviyeleri  de bilinçli kullanılmalıdır

Aksaray Eczacılar Odası Başkanı Fatih Özçiftçi, bilinçsiz ilaç kullanımı ile ilgili bilgiler verdi. Fazla ve gereksiz ilaç kullanımının istenmeyen etkileri olabileceğini hatırlatan Özçiftçi; başta antibiyotikler olmak üzere ilaçların doğru şekilde, doğru dozda ve zamanda kullanılmaması durumunda vücudun zarar görebileceğine, beklenmeyen hastalıklar ve yan etkiler ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.
Eczanelerde uzun zamandır reçetesiz antibiyotik verilmediğini ifade eden Özçiftçi; “ Zaten antibiyotiklerin yanlış bir kullanımı vardı. Vatandaşlarımızda gereksiz antibiyotik kullanıyordu. Antibiyotik kullanımı bakterilerin direnç kazanmasına neden oluyor ve gerçekten geleceğimizi karartıyor. Yeni antibiyotik üretimi nerdeyse 1990’lı yıllardan itibaren olan antibiyotikler. Yeni antibiyotik üretimi de yok. Yani yeni hastalıklar çıkıyor şimdi güncel olarak yaşadığımız Covid-19 salgınında da bunu gördük. Yeni antibiyotik bulamamamız gelecekte çocuklarımızın ciddi sıkıntılar yaşamasına ve hastalıkların tedavi edilememesine neden olacak. Bu bizim uzun zamandır zaten üzerinde durduğumuz bir konu” dedi. 
GIDA TAKVİYELERİNE
DE DİKKAT ETMELİYİZ

Covid-19 ile beraber birde vitamin ve minareler gibi gıda takviyeleri kullanımının da son derece arttığına vurgu yapan Özçiftçi; “Bu ürünlerin kulanım ve tüketimi son günlerde çok arttı. Ama burada inanılmaz derece bilinçsiz bir tüketim söz konusudur. Bu konuda hastalarımızı uyarmak bizim görev ve sorumluluğumuz. Gıda takviyesi vitamin ve mineral adını söyleyince çok masum duruyor ama gıda takviyeleri artık kapsül, tablet, şurup formuna bürünmüş şekilde birer ilaç mahiyetinde kullanılıyor. Bunların diğer ilaçlarla etkileşimi söz konusu oluyor. Normal yollarla aldığımız gıdalarla etkileşimi söz konusu oluyor.  Bu durumda da ciddi yan etkiler ortaya çıkabiliyor. Bizim bu konuda savunduğumuz konu şu; Gıda takviyeleri Titck’dan (Türkiye İlaç Tıbbi  Cihaz Kurumu) ruhsatlandırmalı ve tıpkı diğer ilaçlar gibi doktorlarımızın tavsiyesi ile eczacılarımızın da danışmanlığında kullanılmalıdır. Aksi halde bunların çok ciddi etkileşimleriyle ve vücuda sorunlarıyla karşıya kalabiliriz. Bu ürünlerin uzun süre kullanımlarında karaciğer, böbreklerde tahribatlara neden olabilir. Yine Covid-19’dan örnek verirsek yüksek derece Kara Mürver, D vitamini, C vitamini gibi ürünlerin kullanımı öneriliyor. Bunların hepsinin tedavide yeri var bunlar doğru ama D vitaminin fazlalığı toksitliğe neden olur.  C vitamininin fazla tüketimi böbrek taşı yapabilir.  Yine Kara Mürver bağışlık sitemini güçlü tutabiliyor ama bunun yanında sitokin fırtınası dediğimiz tedavide bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyon göstermesine kaynaklı vücudun kendi kendisine savaşan zor duruma düşen şeylerle karşılaşabiliyoruz. Bu yüzden bunun tekrar tekrar altını çizmek istiyorum Covid-19 ile beraber artan gıda takviyeleri bitkisel ilaç kullanımı kesinlikle doktorlarımızın tavsiyesi ve eczacılarımızın danışmanlığında olmalı. Gıda takviyeleri sadece eczanelerimizden satılmalıdır” diye konuştu. Foto: Erkan ALTUNTAŞ - Haber: Lamia SÜNE

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı