İlk hububat ekimi yapıldı

İlk hububat ekimi yapıldı

BELEDİYENİN TARIM ARAZİLERİ, HUBUBAT EKİLEREK DEĞERLENDİRİLMEYE BAŞLANDI

Aksaray’da tarım arazilerinin korunması, kullanılması ve değerlendirilmesi için arpa ekimi yapılmaya başlandı.
Aksaray Belediyesi, kendi mülkiyetindeki tarım arazilerine hububat ekimi gerçekleştirerek hem maliyetleri düşürüyor hem de tasarruf sağlamayı hedefliyor. Arpa ekiminin ardından buğday ekimi yapılacağı bildirildi. Belediye ekipleri tarafından yapılan açıklama da mahsulden ihtiyaç sahiplerinin faydalanacağı kaydedildi.
Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray Belediyesinin sosyal hizmet alanında örnek belediyeler arasında olduğunu söyledi. Aksaray’da hayata geçen ve sunulan her hizmetin insan odaklı hizmet olduğuna dile getiren Başkan Dinçer, “Bizim tek bir gayemiz var; o da şehrimizin kaynaklarını en etkin şekilde kullanarak vatandaşımıza en iyi, en güzel hizmeti sunmak. Tarım alanında yaptığımız yatırım da bunlardan sadece bir tanesi” dedi.
‘AKSARAY BELEDİYESİ ARTIK
ÜRETEN BİR BELEDİYE’
Belediye kaynaklarıyla başlatılan alt ve üst yapı, enerji ve çevre yatırımlarının yanında üretim olanaklarının tamamının değerlendirildiğini açıklayan Dinçer, “Aksaray Belediyesi artık üreten bir belediye” şeklinde konuştu.
Kapalı Salı Pazarı üzerine kurulan güneş enerji panelini işaret eden Dinçer, “Yenilenebilir enerji kaynaklarının arasında yer alan, Kapalı Salı Pazar çatısına kurduğumuz Güneş Enerji Santralimizde bir megavatlık enerji üretiyoruz. Yine katı atık tesisimizde çöpten enerji üretmeye başladık. 12 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak güçte. Belediyemize ait bir arazide kendi lavanta bahçemizi kurup lavanta hasadı yaptık ve üretimi başlattık. Tabi kendi kaynaklarımızla kurduğumuz seralarda; caddelerimizi, sokaklarımızı süsleyen süs bitkilerini ve fidanlar yetiştirerek üretim yapıyoruz. Topraksız tarım projesine hibe desteği aldık ve seralarda domates yetiştireceğiz.   Ekim ayında olduğumuz için belediyemiz mülkiyetinde ki tarım arazilerini değerlendirelim istedik. Hububat ekimini başlattık. Öncelikle 500 dönüme arpaları ektik. Yaklaşık bin dönüme buğday ekeceğiz. Belediyemize kaynak oluşturarak dezavantajlı kesimlerin, bir kısım ihtiyaçlarını bu kaynaklarla karşılayacağız” değerlendirmesinde bulundu. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı