İşletmelerin eleman ihtiyacı İş-Kur aracılığı ile gideriliyor

İşletmelerin eleman ihtiyacı İş-Kur aracılığı ile gideriliyor

AKSARAY’DA TEKSTİL SEKTÖRÜ İŞKUR İLE BÜYÜYOR!

İŞ-KUR ekipleri 20 ve üzerinde istihdam sağlayan 394 işletmeyi ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti.
Yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan tablo ile ilgili bililer veren Aksaray İş-Kur Müdürü Mahmut Akkuş; “Aksaray genelinde 20 artı istihdamlı işletmelerin yüzde 27,5’inde 433 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Aksaray genelinde açık iş oranı yüzde 2 olarak hesaplanmış ve açık iş sayısı en fazla olan sektör imalat sektörü olmuştur. Açık işlerin olduğu diğer sektörler ise toptan ve perakende ticaret, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, inşaat ve insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri sektörleridir” dedi.
İşverenlerin yüzde 99,5’inin talep ettikleri elemanı İş-Kur aracılığı ile aramakta olduğunu ifade eden Akkuş; “İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Beden İşçisi (Genel), Dokuma Konfeksiyon Makineci, Satış Elemanı (Perakende), Satış Danışmanı/Uzmanı, Garson (Servis Elemanı)meslekleridir. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceriYeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ile Sorun Çözme ve İnsiyatif Alabilme’dir. İşverenlerin yüzde 99,5’i talep ettikleri açık işlerini İŞ-KUR aracılığı ile aramaktadır.   Aksaray ilinde araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde33,8’inde297 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Makineci (Dikiş), DokumaKonfeksiyon Makineci, Gazaltı(Mıg-Mag) Kaynakçısı, Satış Danışmanı/Uzmanı,Akaryakıt Satış Elemanı (Pompacı), Elektrikçi (Genel), Kasap, Garson (Servis Elemanı), Döner Ustası meslekleridir ”diye konuştu.
2020 Yılı Nisan ayı sonuna kadar işverenler istihdamlarının yüzde 5,9 oranında artmasını öngördüğünü de aktaran Akkuş şöyle devam etti; “Aksaray genelinde 20+istihdamlı işletmelerde 1246 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2020 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 5,9 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat,Toptan ve Perakende Ticaret ile Ulaştırma ve Depolama’dır.Dokuma Konfeksiyon Makineci, Makineci (Dikiş) ve Gazaltı (Mıg-Mag)Kaynakçısı mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Alçı Dekorasyoncu (Kartonpiyer), Fayans, Seramik ve Karo Döşemecisi ve Halı Onarıcı (Elle veya Basit Makinelerde)mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir.” (Haber Merkezi)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı