Kadınlar üretimleriyle bir araya geliyor

Kadınlar üretimleriyle bir araya geliyor

6 branş ile açtıkları kursların sayısının 25’e kadar çıktığını kaydeden Köse, 500’e yakın kursiyerin boş vakitlerini değerlendirerek beceri ve yeteneklerini keşfetme imkanı elde ettiklerini söyledi

Aksaray’da belediye bünyesinde kurulan Meslek Edindirme ve Kadın Aktivite Merkezleri (AKMEK) sayesinde kadınlar el becerilerini geliştirme ve meslek sahibi olma imkânı sağlanıyor.  2010 yılında ilk kurulan AKMEK binasında yöneticilik yapan Canan Köse, Egemen gazetesi muhabirine kursları gezdirerek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.
6 branş ile açtıkları kursların sayısının 25’e kadar çıktığını kaydeden Köse, 500’e yakın kursiyerin boş vakitlerini değerlendirerek beceri ve yeteneklerini keşfetme imkanı elde ettiklerini söyledi. Köse, “Kâğıt rölyeften çini dekorlamaya, iğne oyasından tığ, şiş, örgü yapımına, takı ve kıyafet tasarımdan giyim ve dikişe kadar birçok branşta kurslarımız bulunuyor. Usta öğreticilerimiz eşliğinde teorik ve pratik eğitimler alan kadınlar ürettikleri ürünleri satarak ev ekonomilerine destek oluyorlar” dedi.

‘ESKİ OLAN HER ÜRÜNE
YENİDEN HAYAT VERİYORUZ’
Aysun Çolakoğlu, 6 yıldır dekoratif aksesuar kursunda öğretici olarak çalıştığını belirterek, eski eşya ve objeleri değerlendirip yeniden tasarladıklarını söyledi. Çolakoğlu, “Eski kasalardan sandıklara, yağ şişelerinden kavanozlara kadar eski olan her ürüne yeniden hayat veriyoruz. Atmak yerine yenileyip kullanmayı tercih ediyoruz. Bunları yaparken doğadan da işimize yarayacak malzemeleri kullanıyoruz. Kursiyerlerimizden çok güzel tepki alıyoruz. Yoğun bir katılım var. Kimse eski malzemelerini atmıyor ve buraya getiriyor. Bu şekilde meslek edindirdiğimiz ve kendi iş yerini açan kursiyerlerimiz de bulunuyor” diye konuştu.
2013 yılından beri AKMEK’te kâğıt rölyef öğreticisi olarak çalışan Şerife İnce ise işinin püf noktaları hakkında bilgi verdi. İnce, “Eski zamanlardan günümüze ulaşan rölyef, süsleme sanatı olarak adlandırılmaktadır. Rölyef silikon ve kürdan yardımlarıyla boyut verilen ve kâğıtların kat kat üst üste gelmesi ile olan bir çalışmadır. Bıçak ve makaslarla kesilen kâğıtlar, boyandıktan sonra kabartılarak resim haline getirilmektedir. Herkes ilgi alanına göre tercih ettiği resimler üzerinde çalışmaktadır. Rölyef sanatı sabır ve emek ister çünkü bu çalışma ortalama 1 ay sürmektedir” ifadelerini kullandı.

‘BURADA BÜYÜK BİR EMEK VAR’
3 çocuk annesi Mehtap Günindi, rölyef kursuna geldiğini söyleyerek: “Burada büyük bir emek var. Kadınlar da sürekli bir üretim içerisinde. Hem eğleniyoruz hem de boş vakitlerimizi burada değerlendiriyoruz. Birçok arkadaşımız el emeği ürünlerini satışa çıkartıyor. Rölyef kat kat yapılan ve zaman isteyen zorlu bir çalışma. Bu yüzden ben satmayı düşünmüyorum. Çocuklarıma hatıra olarak bırakmak istiyorum” dedi. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı