Kanser çalışmalarına TÜBİTAK’tan destek

Kanser çalışmalarına TÜBİTAK’tan destek

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Algı ve ekibinin, kanser teşhis ve tedavisini bir arada gerçekleştirebilecek ilaç öncüsü malzeme geliştirme projesi, TÜBİTAK’tan destek aldı.
Kanserin her yaşta karşılaşılabilecek bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Fatih Algı, teşhis edilmediği takdirde bu hastalığın ölüme neden olduğunun artık herkes tarafından bilindiğini ve konuya yönelik olarak yapılan tüm araştırmaların, önem ve aciliyet bakımından ilk sıralarda yer aldığını belirtti. Kanserin, DNA hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalması ile karakterize edilen hastalıkların bütünü olduğunu ifade eden Prof. Algı, günümüzde hastalığın yaygın olarak ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilmeye çalışıldığını anımsattı. Kanserin teşhisi ve tedavisi için uygulanan her stratejinin kendine özgü ajanlarla yapıldığını, ayrı ayrı işlemler gerektirdiğini ve bu durumun toplam maliyeti önemli ölçüde arttırdığını kaydeden Algı, “Bu nedenle teşhis ve tedavi işlemlerini birlikte yapabilen ve ‘teranostik’ adı verilen malzemelerin geliştirilmesi son derece önemli. Geliştirilecek ilaç öncüsü maddelerin hem tümör tedavisinde hem de enfeksiyona neden olan zararlı bakterilerin ve hatta virüslerin giderilmesinde etkili olabileceğini düşünüyoruz. ‘Kemilüminojenik Teranostikler’ başlıklı projemize, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı (1001) kapsamında, TÜBİTAK tarafından destek verilecek. Biz, bu türden seçkin ve zorlu projelerin ASÜ’de gerçekleştiriliyor olmasından dolayı da ayrıca heyecan duyuyoruz” dedi. Projede Prof. Dr. Fatih Algı ile birlikte, Doç. Dr. Melek Pamuk Algı, Dr. Öğretim Üyesi Tuğçe Karaduman, Öğretim Görevlisi Ömer Sonkaya, Mühendis Caner Soylukan, Hatice Esma Soylukan ve Alihan Toksoy da görev alıyor. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) GEBİP üyesi de olan Prof. Algı’nın halen devam eden iki TÜBİTAK projesinin yanı sıra, Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilen bir iş birliği projesi de bulunuyor.
ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, böylesi önemli bir çalışmayı yürüten Prof. Fatih Algı ve ekibine başarı dileklerinde bulundu. (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı