• Prof.Dr. Seher Karaman Erkul

    Kendini yazmak; Bitkilerin peşinde bir hayat

    Prof.Dr. Seher Karaman Erkul

Kendini yazmak; Bitkilerin peşinde bir hayat

Çocukluğumda babamla birlikte topladığım çiçekleri defterlerin arasında kurutmamla başlayan bir hikâye aslında benimkisi… O sebeptendir ki bulduğum ilk yeni bitki türüne babamın ismini verdim, "Astragalus yukselii"!
2007 yılından beri Aksaray Üniversitesi Biyoloji bölümü Botanik anabilim dalında öğretim üyesiyim. Uzmanlık alanım ise bitki sistematiği… 'Kimdir bu sistematikçi?' denilecek olursa, bir bitki sistematikçisi bitkilerin özelliklerini, ekolojilerini, yayılışlarını ve bitki çeşitliliğini tespit ederken isimlendirmelerini de yapan uzman kişidir. Üniversiteden mezun olduğum 2002 yılından bugüne kadar çeşitli sebeplerle güzel ülkemin en uç köşelerine arazi çalışmaları yapıyorum. Bazen tek bir bitki türünü bulmak için başlıyor yolculuğumuz. Çoğunlukla aradığımızı bularak dönüyoruz, ancak bazen bulamadığımız ve elimiz boş döndüğümüz de oluyor. İşte bu seyahatler belki de mesleğimin en keyifli anlarına ve hayatımın unutamayacağım anılarına kaynaklık ediyor... Uzun uğraşlar neticesinde doğadan topladığımız bir bitkinin daha önce hiç isimlendirilmemiş yeni bir tür olduğunu keşfediyoruz bazen. Ya da yıllardır izine rastlanmamış bir bitkiyi yeniden buluyoruz. Bazen dağların zirvelerine tırmanmamız gerekiyor bazen de vadilere inmemiz. Vücudumuz yorulurken aslında ruhen dinlendiğimizi hissediyoruz. Tüm bu çalışmalarımız esnasında ülkemizin dört bir tarafında bize evlerinin kapılarının yanı sıra gönüllerini de açan insanlarla tanışınca “iyikilerimiz” artıyor. Van Erciş’teki Ebubekir amcanın arazi sonunda kendi kümesinden bize yedirdiği horozundan, Elazığ’daki Ayşe teyzenin başımıza güneş geçmek üzereyken getirdiği ayranını, Urfa’daki Mehmet abinin taze taze ikram ettiği isotunu unutmak mümkün değil! Her seferinde "Ne güzel bir ülkede yaşıyoruz ve ne kıymetli bir kültürümüz var!" diyoruz... Bölge halkı, köylerine ya da mezralarına gittiğimizde tek bir bitki için kilometrelerce yol geldiğimize inanmıyorlar bazen. Uzun uzun sohbet ediyor ve onlara o tek bir türün ülkemiz için çok önemli bir değer olduğunu, bitki çeşitliliğinin önemini ve korunması gerektiğini anlatıyoruz. Ülkemizde bulunan toplam bitki çeşidinin tüm Avrupa kıtasındaki kadar olduğunu hatta bazen bir bitkinin dünyada sadece kendi bölgelerinde yetiştiğini söylediğimizde şaşırıyor ve mutlu oluyorlar… Bitki çeşitliliği ve zenginliği bağlamında önemli durak noktalarından biri de Aksaray! Özellikle çoğu kişi tarafından 'çöl' olarak nitelendirilen Tuz Gölü, aslında dünyada yalnızca bu alanda yetişen çok sayıda bitkiye ev sahipliği yapıyor. Tuzbeğendi otundan, hoşpembeye, tuzşalbasından acıdüğünçiçeğine kadar daha nice endemik bitki… Çöl denilerek gölgelenen bu alan bir uzman bakışıyla gerçekte bir bitki cenneti... Buradan hareketle mesleğimizin ne denli kıymetli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Alana yeni türler kazandırmanın yanında genel bir kabule dönüştürülen yanlışların doğruya dönüşmesine aracılık ediyor olmak ayrı bir keyif doğrusu... Zorlu ve uğraş yüklü olsa da vardığımız son nokta botanik dünyası için pek çok kazanımların başlangıcı... Bizler, sona ulaşarak yeni başlangıçlar yapmak için veriyoruz tüm çabamızı! Çünkü bu, hem alanımızın hem coğrafyamızın hem de bilim dünyasının temel ihtiyacı!

Tarih: 26.07.2021 / İzlenim: 1527

Yazarın Diğer Yazıları

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı