‘Mazisine sahip çıkmayan bir toplum yıkılmaya mahkûmdur’

‘Mazisine sahip çıkmayan bir toplum yıkılmaya mahkûmdur’

AK Parti döneminde vakıf eserlerinin ayağa kaldırılması ve geleceğe taşınması anlamında çok önemli çalışmalar yapıldığını belirten Aksaray İl Başkan Hüseyin Altınsoy, Aksaray’daki vakıf eserlerinin özüne, ruhuna ve kullanım amacına uygun şekilde restore edildiğini bildirdi.
Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla, ecdat yadigârı camilerin, türbelerin, han ve hamamların yanında kervansarayların özüne, ruhuna ve kullanım amacına uygun şekilde onarım işleminin yapıldığını aktaran Altınsoy, “Mazisine sahip çıkmayan bir toplum yıkılmaya mahkûmdur. Bu vesileyle biz hem tarihimize, hem vakıf eserlerimize, hem de kültürümüze sahip çıkma adına Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile iktidarımız döneminde çok önemli çalışmaları ve projeleri hayata geçirdik. Vakıf eserleri, birer mimari eser olmanın ötesinde, asırlar boyunca toplumsal yaraların sarılmasında, insani ihtiyaçların karşılanmasında, ilim ve tahsil çalışmalarının desteklenmesinde son derece önemli kurumlar olmuşlardır. Ecdadımızın, ‘insanı yaşat ki, devlet yaşasın’ anlayışıyla imar ettiği vakıf eseri sayesinde, yaşadığımız topraklar, yardımlaşmayı, merhameti, sevgiyi, şefkati merkeze alan eşsiz bir vakıf medeniyetine dönüşmüştür. Bu anlamda vakıf eserlerine büyük önem veren AK Parti, 41 bin 750 adet vakfa ait yurt içindeki taşınmaz vakıf kültür varlığının tespit ve tescil edilmesini sağladı. Eserlerin envanteri çıkartılarak belgeler arşivlendi. Bunlara ait projeler hazırlanarak onarımları tamamlandı. Söz konusu çalışmalarla restore edilen vakıf eseri sayısını 86 kat artırdık” dedi.
Vakıf eserlerinin yeniden hayat bulması konusunda Aksaray merkez ve ilçelerinde çok önemli tarihi eserlerin yeniden ayağa kaldırıldığını belirten İl Başkanı Altınsoy şöyle konuştu: “Aksaray’da birçok vakıf eseri yeniden ayağa kaldırılarak hizmet vermeye başladı. İlimize gelen yerli ve yabancı turistler restore edilen vakıf eserimizi de ziyaret ediyor. Bundan sonrada vakıf eserlerinin ayağa kaldırılması konusunda biz dün olduğu gibi bugünde, yarında ecdat yadigârı vakıf eserlerimize sahip çıkacağız.” (Haber Bülteni)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı