Raf ömrü dolmuş kozmetik ürünlerine dikkat!

Raf ömrü dolmuş kozmetik ürünlerine dikkat!


Son kullanma tarihi geçmiş yiyeceklerin tehlikeli olduğunu belirten ve bunun herkes tarafından net bir şekilde bilindiğini ifade eden Cilt Uzmanı Sibel Fidan; “ Peki süresi dolmuş bakım ürünlerini de aynı riski taşıdığını herkes biliyor mu? Bir kozmetik ürününün rengi, kokusu ve kıvamı son kullanma tarihinden sonra bile değişmeden kalabilir” dedi.
BU BOZULMADIKLARI
ANLAMINA GELİR Mİ?
Konu ile ilgili detaylı bilgiler veren Fidan, “Raf ömrü sona eren bir cilt ürününün kimyasal bileşimi kararsız hale gelir aktif bileşenleri bozulur ve oksitlenir. Ph değeri değişir emülsiyon katmanları fazlara ( yağ sudan ) ayrılır. Sonuç olarak ürünler (kremler, serumlar, tonikler) etkisiz hale gelir. Asıl tehlike ise patojenlerin kolonize olarak kozmetikte çoğalmaya başlamasıdır. Steril ( mikroplardan arındırılmış) ürün fabrikada üretilirken uygun kalıba eklenmiş ve kapatılmıştır. Ürün açıldıktan ve hava ile temas ettikten sonra mikroorganizmalar içine girer” diye konuştu.
TÜM KOZMETİKLER BESLEYİCİ
TEHLİKELİ ORTAMLAR BARINDIRIRLAR
Açılan ürünlerin bir süre sonra mikropları aktif ederek çoğaltmaya başladığını vurgulayan Fidan, sözlerini şu ifadelerle noktaladı“ Ürün bulunduğu ambalajın içerisinde mikroplar kolonisi oluşturabilir. Bakterilerin gelişmesini önlemek ve aktif bileşenlerin stabilitesini sağlamak için ürünlere koruyucu etkenler eklenir. Raf ömrü doldukça koruyucuların etkisi azalır. Patojenik mikroorganizmalar aktif olarak çoğalmaya başlar. Bu durum cildimizde sağlıksız bir görünüm, kızarıklık, iltihaplanma ve sivilce oluşturabilir. Cildimiz mikrop ve mantarlara maruz kaldığında cildimiz proveke ederek iltihaplanma ve akne oluşumunu tetikler. Kozmetik ürünler kullanıldıktan hemen sonra cildimiz tepki vermeyebilir. Bağışıklık sistemi bu durumu bastırabilir. Düzenli temas halinde cilt hassaslaşır ve iltihaplanmalar sivilceler ortaya çıkar. Son kullanma tarihi sona ermiş ürünlerde değişim yoksa bile bu ürünler açıldıktan sonra kullanım süresini tamamladıkları tarihten sonra atılmalıdır”. Foto-Haber: Erdi ULUKAYA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı