SEBZE VE MEYVELERİN TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI

SEBZE VE MEYVELERİN TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI

Sağlıklı beslenmenin en önemli bölümünü oluşturan sebze ve meyveler insan sağlığı için oldukça kıymetlidir. Sebze ve meyveler bol miktarda lif, vitamin ve mineral içermektedir. Gün içerisinde ne az 3-5 porsiyon sebze ve meyve tüketmek yeterli ve dengeli beslenme açısından oldukça önemlidir. Ancak tarımsal ürünlerde bakteri, haşere, virüslerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak veya verimliliği arttırmak için kullanılan pestisitler insan sağlığını tehdit etmektedir. Pestisitler insan vücuduna alındığında karaciğer, böbrek ve sindirim sistemlerini olumsuz etkilemektedir.
Son dönemlerde yaşanan sebze ve meyve kaynaklı gıda zehirlenmeleri, bu besinlerin; soframıza gelmeden nasıl ve hangi yöntemlerle temizlenmesi gerektiğini bir kez daha bize hatırlattı. Halk arasında yapılan en yaygın ‘doğru bilinen yanlış’ sebze ve meyvelerin sirkeli suda bekletilmesidir.
Sebze ve meyveleri temizlemek için sirkeli su ile yıkamak çok uzun zamandır kullanılan bir yöntemdir. Yıka suyuna sirke eklemenin temeli, asidik bir yıkama ortamı oluşturarak gıda üzerindeki muhtemel zararlı biyolojik etkenlerin uzaklaştırılmasıdır. Fakat bu yöntem uygulanırken göz ardı edilen bir nokta vardır. Yaygın kullanılan pestisitlerin pek çoğu asidik ortamda daha kararlı hale gelmektedir. Bu da yetersiz yıkama sebebi ile gıdadan uzaklaştıramayıp vücuda alındığında olası zararlı etkilerin çok daha uzun sürelerde devam edeceğini gösterir. Bu yüzden hangi meyve ve sebzelere hangi pestisitin kullanıldığı bilinmediği için sirkeli suda yıkanmaması gerekir. Sebze ve meyveleri tamamen tarım ilaçlarından arındırmak mümkün olmasa da bol duru su ile yıkayıp suda bekletmek en doğru temizleme şeklidir. Aynı zamanda pestisitlerin içerdiği aktif zehirli bileşiklerin alkali sularda çok daha hızlı bozuldukları için yıkama suyuna karbonat eklenmesi de önerilmektedir. 15-20 dakika karbonatlı suda bekletip bol su ile durulamak en iyi yöntem olacaktır.
YEŞİLLİKLER: Marul ıspanak roka, tere gibi topraklı sebzeler için mutlaka karbonatlı su yapmalıyız. Suya atmadan kök temizliğini yapmayı da unutmayalım
ÇİLEK: Çileği yıkarken normal su içinde 3-4 dakika kadar bekletmeliyiz.
SOĞAN, TAZE SOĞAN ve PIRASA:  temizliğinde sertleşen ve buruşan dış yaprakları ayırmalıyız. Daha sonra bol su ile yıkamalıyız.
 DOMATES VE BİBER: gibi sebzeleri önce tozunu silip daha sonra su ile yıkamalıyız. (sirkeli suda bekletebiliriz.)
HAVUÇ, TURP, KEREVİZ VE PATATES: gibi kök sebzeleri en iyi temizleme yöntemi sebze fırçası kullanmaktır. Suyun altında fırça yardımıyla ile temizleyebiliriz.
KİVİ, MISIR: gibi sebze ve meyveler dış etkenlere karşı dayanıklıdırlar. Sağlığını tehdit etmeden güvenle tüketebilirsiniz.Hazırlayan:Şeyda COŞAR

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı