Saç dökülmesi ve nedenleri !

Saç dökülmesi ve nedenleri !

“Saç dökülmesi sorunu erkek kadın ayrımı olmadan hemen herkesin ortak sorunudur”

Cilt Uzmanı Sibel Fidan saç dökülmesi ve tedavi yöntemleri ile bilgiler verdi.Saçların yıkanmaya ve taranmaya bağlı olarak günde 100-150 tel dökülmesinin normal karşılandığını belirten Sibel Fidan ; Sağlıklı bireyler 2 aydan fazla süren saç dökülmeleri konusunda mutlaka hekime başvurulmalıdır.” dedi.
Saçların bakımının düzenli olarak yapılması ve uygun sürelerle yıkanmasını gerektiğinin altını çizen Fidan ; “Saçların her gün yıkanması gerekir ifadesi yanlıştır. Saçların sürekli yıkanması demek beslenme oranının azaltılması demektir. Beslenme oranı azalan saçlar yıprandığı için dökülmelere yol açar. Saçı besleyen yağ ve minerallerin sürekli olarak şampuan gibi kimyasallara maruz kalması  saç tellerinde kopmalara, incelmelere sebep olur.”
“Saç dökülmelerinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz ;
  1. Saç derisi hastalıkları
  2. Fizyolojik ve duygusal stresler
  3. Beslenme alışkanlıkları ( Tek tip beslenme ve uzun süreli açlık )
  4. Genetik
  5. Hormonlar
  6. Vitamin , mineral eksiklikleri
  7. İç hastalıkları
  8. Doğum kontrol hapları
  9. Kozmetik etkenler ( saç spreyleri , dolgunlaştırıcıları )
Bu etkenler saçlarımızın dökülmesinin ve yıpranmasının en temel sebepleridir. Beslenme alışkanlıkları tek düze olan veya zayıflamak için uygulanan uzun süreli açlık saç diplerini zayıflatmaktadır. Fizyolojik ve duygusal stresler bunalımlar , özellikle gençlerin sınav stresleri saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Saç dökülmesi yaşayan bireyler saç dökülmesinin nedeni öğrenmek için bir hekime başvurarak profesyonel bir tedavi metodu izlemelidir. Saç dökülmesi saklanmış hastalıklarında belirtisi olarak görülebilir. Erken teşhis bir çok hastalığı önlemektedir.”
 Saç dökülmesi için  tedavi olarak yapılabilecek birinci işlem  hormonel denge sağlama işlemidir.Bu işlem var olan saçları kalınlaştırarak beslemektedir. Bu işlem sonrası dökülmelerde azalma görülmektedir. Bir diğer uygulama ise saç mezoterapisidir. Bu uygulamada saçın sağlıklı uzayıp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin , mineral , antioksidan peptit ve tripeptit içeren saç kokteyllerinin saç derisine farklı şekillerde uygulanmasıdır.” ifadelerini kullandı.
 
 
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Kategorideki Diğer Haberler

E - Gazete

Gündem

Video Galeri

Aksaray Hava Durumu

ANKARA

Yazarlar

Arşivde Ara

 
oley ozon korona covid 19 sanitasyon sterilizasyon ozon cihazı flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası Albatros Global tedarikçi portalı