Eğitim

‘Açık Erişim Sistemi çalışmaları koruyor’

AÇIK ERİŞİM SİSTEMİNDEKİ DOKÜMANLAR 80 BİN KEZ İNDİRİLDİ Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından ücretsiz olarak hizmete sunulan Açık Erişim Sistemine, son üç yılda 200 bin kişi..

‘Açık Erişim Sistemi çalışmaları koruyor’
banner

AÇIK ERİŞİM SİSTEMİNDEKİ DOKÜMANLAR 80 BİN KEZ İNDİRİLDİ

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından ücretsiz olarak hizmete sunulan Açık Erişim Sistemine, son üç yılda 200 bin kişi erişim sağladı.

ASÜ bünyesinde hazırlanan lisansüstü tezler, üniversite dergilerinde yayımlanan makaleler ve ASÜ’lü akademisyenler tarafından hazırlanan makaleler, uluslararası arşiv standartlarına göre dijitalleştirilerek sisteme dâhil ediliyor. ASÜ Açık Erişim Sistemi Google Analytics’te de dizinleniyor. Dünyanın her yerinden akademisyenlerin ve öğrencilerin kullanabildiği sistemde farklı başlıklar altında yaklaşık 7 bin doküman var. Akademik çalışmaları toplumsal faydaya sunmanın üretmek kadar önemli olduğunu söylen Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, “Açık Erişim Sistemi, Üniversitemizde üretilen akademik çalışmaları hem koruyor hem de dijital ortamda ve uluslararası standartlara uygun biçimde, ücretsiz olarak dünya ile paylaşmaya imkân tanıyor” dedi. ASÜ Açık Erişim Sisteminde yer alan dokümanlar 80 bin kez indirildi ve erişimlerin önemli bir kısmı yurtdışı kaynaklı olarak gerçekleşti. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL