Gündem

Ağaçören cevizleri görücüye çıktı

AĞAÇÖREN CEVİZ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTURDU Aksaray Valiliği öncülüğünde Ağaçören Belediyesi’nde organize edilen ‘3’üncü Ağaçören Ceviz Festivali’ renkli görüntülere sahne oldu. Ağaçören ilçe meydanında gerçekleştirilen festival, Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu..

Ağaçören cevizleri görücüye çıktı
banner

AĞAÇÖREN CEVİZ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTURDU

Aksaray Valiliği öncülüğünde Ağaçören Belediyesi’nde organize edilen ‘3’üncü Ağaçören Ceviz Festivali’ renkli görüntülere sahne oldu.

Ağaçören ilçe meydanında gerçekleştirilen festival, Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu ve Milletvekili Ramazan Kaşlı’nın da katılımıyla gerçekleştirilen mehter takımı eşliğindeki kortej yürüyüşüyle başladı. İlçede yetiştirilen cevizler ve yöresel ürünler festival kapsamında sergilenirken, stantlar yoğun ilgi gördü. Vali Kumbuzoğlu ve Milletvekili Kaşlı etkinlik alanını gezerek vatandaşlarla sohbet etti.

BU YIL REKOLTEMİZ DE ÇOK İYİ

Kumbuzoğlu, Aksaray’ın en güzel günlerinden birini daha yaşadığını söyledi. Ağaçören’de üçüncü kez Ceviz Festivali’ni düzenlediklerini belirten Kumbuzoğlu, şöyle konuştu: “Ağaçörenli hemşerilerimle birlikte çok heyecanlıyız. Bu heyecanı çocuklarımızla, gençlerimizle, çiftçilerimizle, muhtarlarımızla, belediye başkanımız ve kaymakamımızla paylaşıyoruz. Tüm halkımızla burada bir aradayız. İl genelinde 4 bin 866 dekar alanda 2 bin 535 ton ceviz üretiyoruz. Festivalimizdeki hedefimiz, Ağaçören cevizini ülkemize ve dünyaya tanıtmak. Ağaçören cevizi, Aksaray’ın sembol ürünlerindendir. Yağ oranı ve aroması itibarıyla cevizimiz çok kaliteli. Bu yıl rekoltemiz de çok iyiydi. Markalaşmadan tanıtım yapma şansınız olmuyor. Ağaçören cevizine coğrafi işaret almak için müracaatlarımız var. İnşallah en kısa sürede cevizimizi markalaştırmış olacağız”

AĞAÇÖREN’DE CEVİZ BİR MARKA VE İLÇENİN DE EN BÜYÜK GELİR KAYNAĞI

Milletvekili Ramazan Kaşlı ise, “Festivale ilgi her geçen yıl artıyor. Bu festivali yapan belediye başkanımız Yaşar Bekleviç ile ekibini teşekkür ediyorum. İlçemizde ceviz bir marka ve en büyük gelir kaynağı. Bunu festival ile bütünleştirerek Ağaçören ilçemizin tanıtımına ayrı bir katkı sunuyoruz. İnşallah cevizimizi uluslararası bir marka yapacağız” dedi.

Ağaçören belediyesinin özverili çalışmalarına da değinen Kaşlı, “4,5 önce doğalgaz istiyoruz diye kadınlarımız tempo tutmuştu. Yaşar başkan, doğalgaz, TOKİ ile hastaneyi geri alıp alt yapıyı yaptı. Kalan 5 ayda daha iyi anlatacak. Bu hizmet Ağaçören’e bir hizmet. Kim bir çivi çaktıysa Allah Razı olsun” diye konuştu.

CEVİZ İLÇENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

Cevizin ilçeleri için çok önemli bir değer olduğunu ifade eden Ağaçören Belediye Yaşar Bekleviç, “Ağaçören’in kaderini değiştiren cevizimizi tanıtıyoruz ve bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştiriyoruz. Bu meşaleyi biz yaktık bizden sonra da devam edecektir. Hasadını yaptığımız cevizin ne kadar kıymetli olduğunu gördük. Cevizlerimiz için kooperatif de kurduk. Cevizden 32 çeşit ürün elde ediyoruz. Ağaçören ilçesi gerçekten bir tarım ilçesi. Bu yıl ürün bolluğundan mahsul koyacak yer bulamadık. Silolarımız tamamı dolu. Yaklaşık 45 bin ton hububat elde ettik. Cevizde bu yıl bolluk ve bereket var” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası