banner
Gündem

Aile hekimlerinden tıp bayramı mesajı

Aksaray Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Şenol Atakan,  yaptığı açıklamayla 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. Atakan, “14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı..

Aile hekimlerinden tıp bayramı mesajı
banner

Aksaray Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Şenol Atakan,  yaptığı açıklamayla 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

Atakan, “14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. En değerli varlık insandır. İnsanın en değerli varlığı da sağlığıdır. İnsanın en değerli varlığının koruyucusu ve tedavi edicisi de bir hekimdir. Hekimlik; Dünya’nın her bölgesinde, her iklimde, her şartlar altında, yaz kış, gece gündüz, sıcak soğuk demeden; barışta ve savaşta, her türlü tehlikeyi göğüsleyerek, hiçbir din, dil, ırk, milliyet, düşman, dost farkı gözetmeden, evrensel bazda hizmet veren kutsal mesleklerden bir tanesidir. Değerleri sıralarsanız peş peşe, ahlaki ve insani değerlerden sonra hekimlik gelir. Hekimlik mesleği, vicdanının sesinin sana hükmettiği meslektir.  Ayrıca çalışma şartlarının yanında emeklilik başta olmak üzere sosyal hakları yönünden çok büyük sorunlar yaşayan biz hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramının yaşandığı bugünlerde hekimlik mesleği ile ilgili sorunlarının gündeme taşınması da anlamlı olacaktır. Bütün sağlık çalışanlarının sizin sağlığınız için çalıştığını unutmayın.14 Mart Tıp Bayramı bütün sağlık çalışanlarına kutlu olsun ”dedi. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası