banner
Özel

Akraba evliliğiyle doğan 2 görme engelli çocuğuna göz oldu

Aksaray’da akraba evliliği yapan Hatice ve Hasan Kından çiftinin 4 çocuklarından 2’si doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldi. Aksaray’da akraba evliliği yapan Hatice ve Hasan Kından çiftinin 4 çocuklarından 2’si..

Akraba evliliğiyle doğan 2 görme engelli çocuğuna göz oldu
banner

Aksaray’da akraba evliliği yapan Hatice ve Hasan Kından çiftinin 4 çocuklarından 2’si doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldi.

Aksaray’da akraba evliliği yapan Hatice ve Hasan Kından çiftinin 4 çocuklarından 2’si doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldi. Ev kadını Hatice Kından, çocukları Ahmet ve Büşra’nın adeta gözleri oldu. Annesinin desteğiyle üniversite eğitimini tamamlayan Ahmet Kından Aksaray Albino Görme Engeliler Derneği Başkanı oldu. Kız kardeşi Büşra ise lise son sınıfta eğitimini sürdürüyor. Çocuklarının başarılı olmasından gurur duyduğunu ifade eden anne Hatice Kından, “Oğlum Ahmet üniversiteyi bitirdi ve KPSS çalışıyor. Kızım Büşra ise lise sonda. Haftanın 3 günü staj yapıyor. Çocuklarımızdan ümidim var, onlar başaracak ben de onların arkasındayım. Gençlerimize akraba evleği yapmaları hiç tavsiye etmiyorum. Biz cahildik, böyle olacağını bilmiyorduk. Çocuklarımı küçük yaştan bu yana doktora götürdük ve hepsi akraba evliliğine çıktı. Eşimle hiçbir zaman onları yalnız bırakmadık. Biz ailecek çocuklarımızın yanındayız.” dedi.

ÇOÇUKLARIMA BAKMAK BANA TERAPİ GİBİ GELİYOR

Tüm zamanını çocuklarına ayırdığını anlatan anne Hatice Kından, “Benim her şeyim çocuklarım. Evimi bile çocuklarıma göre dizayn ettim. Evde onlara şunu kırdınız diye hiçbir zaman söylemedim. Ben çocuklarımı her zaman için serbest bıraktım. Çocuklarım evden biraz uzaklaşınca özlüyorum. Yeter ki çocuklarım başarılı olsun. Onların bir ses tonuyla mutlu oluyorum. Onların mutluluğu benim mutluluğum. Çocuklarım anne demesi bile yeterli. Görmüyor olmaları zor bir durum Allah’ım sabrını da veriyor. Ben çocuklarımla yorulduğumu bilmem. Ben her zaman oğlum ve kızımın arkasındayım. Allah’ım bizi onların başından eksik etmesin. Ailecek çok mutluyuz. Benim çocuklarımın gözü görmüyor ama gönül gözleri açık.”

ÜNİVERSİTEYİ BİTİREN AHMET MEMUR OLMAK İSTİYOR

Aksaray Albino görme engeliler derneği başkanı Ahmet Kından ise ,”Aksaray Üniversitesi siyaset bilimleri ve kamu yönetimi mezunuyum. Sıfır total görme engelliyim. Kız kardeşimde doğuştan görme engeliyiz. Okula Konya görme engelli ilkokulu ve ortaokulunu yatılı okudum. Liseyi ise 2 yılını ise Aksaray’da okudum. Şimdi ise KPSS çalışıp memur olup,10-15 yıl kamuda çalışıp istifa edip millik vekili aday adayı olmayı hedefliyorum. Bunun yanında derneğimizde sosyal faaliyetler bizim için çok önemli. Orada bir araya gelip, konuşup kaynaşıyoruz. Sonuçta oraya gelenler bizi anlıyor. Bende onları anlıyorum. Empati kurarak arkadaşlarımızla sporsal faaliyetlerde yaparak evde hiçbir engelli kalmasın diye onları yanımıza çekmeye çalışıyoruz. ”diye konuştu.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası